Perşembe , 19 Kasım 2020
Anasayfa / DÜNYA / PKK’da koridora müdahale telaşı

PKK’da koridora müdahale telaşı

Türkiye’nin koridoru kesme konusundaki kararlı tutumu PKK’yı telaşlandırdı. Murat Karayılan, TSK’nın Suriye’nin kuzeyinde oluşan Kürt koridoruna müdahale etmesi durumunda karşılık vereceklerini iddia etti.

Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyindeki “ABD-İsrail Koridoru”na müdahale kararlılığı PKK’yı telaşlandırdı. Müdahalenin MGK’da masaya yatırılacağı toplantıdan hemen önce PKK yöneticilerinden Murat Karayılan, müdahalesi halinde Türkiye’yi savaş alanına çevirecekleri tehdidinde bulunarak, 6-7-8 Ekim’de yaşanan Kobani eylemlerini hatırlattı.
‘Üst Akıl’ın desteğiyle PKK/PYD’nin Türkiye-Suriye sınırını kontrol alma ve Akdeniz’e ulaşacak koridor açma çabalarına karşı TSK’nın Ayn El Arab’ın (Kobani) hemen batısındaki Cerablus’ta koridoru kesme planı gündeme geldi.

‘TÜRKİYE SAVAŞ SAHASINA DÖNER’

Aydınlık’ta yer alan habere göre; Türkiye’nin koridoru kesme konusundaki kararlı tutumu PKK’yı telaşlandırdı.
Konu dün MGK’da görüşülmeden önce PKK’nın Kandil’deki liderlerinden Murat Karayılan, TSK’nın Suriye’nin kuzeyinde oluşan Kürt koridoruna müdahale etmesi durumunda karşılık vereceklerini iddia etti.
Karayılan PKK’ya yakınlığıyla bilinen Fırat Haber Ajansı’nın “Bugün de yapılacak olan MGK’den bölgeye askeri müdahale yapılması kararı çıkacağı belirtiliyor. Bu karar ne anlama gelir? Böyle bir karar alınırsa Kürt halkının tavrı ne olur” sorusunu yanıtladı. Karayılan şunları söyledi: “Eğer bugünkü (dünkü) MGK toplantısında veya başka mercilerde Rojava’daki kantonlara müdahale kararını alırlarsa ve böylesi uğursuz bir yönelime girerlerse, bu müdahale Rojava’ya değil, tüm Kürt halkına karşı yapılmış bir müdahale olacaktır. Ha Kobani’ye müdahale etmişsin, ha Amed’e müdahale etmişsin. Hiç farkı yoktur. Hele hele son 2-3 yılda Rojava ile Kuzey’in bu kadar duygusal bütünleşmesinin olduğu bir ortamda Rojava’ya müdahale etmesi karşısında Kuzey’in duracağını mı düşünüyorlar. Açıkça söyleyeyim: Eğer onlar Rojava’ya müdahale ederlerse biz de onlara müdahale ederiz; o zaman Türkiye’nin tümü bir savaş sahasına dönüşür.” Daha sonra 6-7-8 Ekim olaylarını hatırlatan Karayılan, Türkiye’nin müdahalesinin “Türkiye’nin bir iç savaşa girmesi” anlamına geleceğini öne sürerek, bir müdahale durumunda iç savaş çıkaracakları tehdidinde bulundu.

‘AYRI DEĞİL FEDERAL DEVLET’

Erdoğan’ın “Suriye’nin kuzeyinde bir devlete izin vermeyiz” sözleri sorulan Karayılan, şunları söyledi: “Orada bir kere bir devletten ziyade Kürt halkının öz yönetim biçimi olan kantonlar kuruluyor. Doğru; orada bir devlet inşa edilecek ama bu devlet Demokratik-Federal Suriye Devleti olacak. Girê Spî’nin (Tel Abyad) alınmasının en önemli sonucu, artık demokratik Suriye mücadelesinin yolunun açılmış olmasıdır. Yani kimse orada ayrı bir devlet kurma durumunda değil.”

DAILY BEAST: NATO MEMNUN OLMAYACAK

Türkiye’nin “Kürt Koridoru”na müdahale kararlılığı yurt dışında da yankı buldu. Ünlü Daily Beast sitesi Türkiye’nin “Kürtleri durdurmak” için harekete geçtiğini duyurdu. Sitede yayınlanan haberde, Türkiye’nin tavrından NATO ortaklarının memnun olmayacağı ifade edildi. Haberde ayrıca Erdoğan’ın “Türkiye’nin Suriye sınırında bir devletin kurulmasına izin verilmeyeceği” sözlerine de yer verildi.

TSK ALARMDA

Suriye’deki gelişmeler üzerine Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) tüm birimleri ile bölgeye yakın birliklerini alarma geçirdiği öğrenildi.
Edinilen bilgilere göre, Telabyad’ın PKK/PYD kontrolüne geçmesinin ardından Ayn El Arap’ta (Kobani) yaşanan olaylar ve Ayn El Arap’la PYD’nin elinde bulunan Afrin’in birleştirilmesi planlarının netleşmesi ve Akdeniz’e ulaşacak bir koridor tartışmalarının büyümesi ile birlikte TSK’nın bölgedeki birliklerinde hareketlilik arttı. Bütün birliklerde hazırlıklar sürerken, Diyarbakır 8. Ana Jet, Malatya ve Batman üslerinde “kırmızı” alarm verildiği bildirildi.

A haber