Cuma , 9 Eylül 2022
Anasayfa / GENEL / PKK PANİK HALİNDE

PKK PANİK HALİNDE

Doğu ve Güneydoğu’daki iki kent ve 10 ilçede sözde özerklik ilan edilmesini değerlendiren güvenlik kaynakları, bunun KCK Yürütme Konseyi üyesi Duran Kalkan’ın 27 Temmuz’da yaptığı açıklamadan kaynaklandığını, örgütün bu merkezlerde hakimiyet kurduğu algısını yaratıp baskıyı artırmayı amaçladığını vurguladı.

KALKAN’IN AÇIKLAMASI SONRASI HAREKETE GEÇİLDİ

Kalkan’ın bir televizyona “Köy köy kasaba kasaba demokratik özerkliği inşa edip AKP’ye karşı koyalım. Türkiye’den ayrılmıyoruz demokratik kurallara saygılıyız, artık tek yönetim biziz dememeliyiz. Yerel demokrasiyi geliştirirsek hükümete darbe vurmuş oluruz. Demokratik özerkliği geliştirmeye davet ediyorum herkesi” çağrısı yaptığı, söz konusu çağrıdan sonra 2 il ve 10 ilçede sözde özerkliğin ilan edildiği kaydedildi.

EYLEMLER ARTACAK

Güvenlik uzmanları, sözde özerklik ilan edilen bölgelerde devletin reddedilmediği fakat bulunan devletin tüm kurumlarının kendileri için meşruiyetini kaybettiği, devletin atadığı vali ve kaymakamlar tarafından yönetilmek istemedikleri açıklamasının yapıldığına dikkati çekti. Uzmanlar, bu aşamadan sonra PKK’nın güvenlik güçlerinin söz konusu bölgelere girmelerini ve hakimiyetlerini engellemek için başta hendek kazma, tuzaklama şeklinde olmak üzere eylemler gerçekleştirdiği ve bunu artırarak sürdüreceklerinin anlaşıldığını kaydetti.

BÜYÜK PANİĞE YOL AÇTI

Örgütün, bu bölgelerde hakim olduğunu göstermek için de giriş çıkışları kontrol etmeye yönelik hareketlerde bulunduğuna dikkat çekildi. Örgütün, HDP’nin ve yakın çevrelerin ateşkes çağrılarının kendilerini bağlamadığını alt kadrolara sürekli ilettiği ifade edilirken, son iki gündür bazı ilçelerde sokağa çıkma yasağı ilan edilerek yapılan operasyonların da örgütte büyük bir rahatsızlığa ve paniğe yol açtığı kaydedildi.

VUR KAÇ TAKTİĞİ

Örgütün, bu nedenle deneyimi olmayan çok sayıda teröristi sahaya sürdüğü ve “vur-kaç” taktiği uygulamaları, ilk ateşte zayiat verdirip bölgeyi terk etmeleri talimatı verdiği de ifade edildi.

OPERASYONLAR DEVAM ETMELİ

Örgütün, bazı batı ülkeleri üzerinden gizli ateşkes taleplerinde bulunduğunu kaydeden güvenlik kaynakları, kamu düzeni ve güvenliği açısından bu çağrıların dikkate alınmaması, örgütün yeniden güçlenmesine imkan tanınmaması, hava operasyonlarına devam edilmesi, yurt içi operasyonların sürmesi ve özerklik ilan edilen 12 bölgenin üzerine gidilerek vatandaşa devletin yanlarında olduğu hissinin verilmesinin önemli olduğu görüşünü ifade etti.

12 MERKEZ

Sözde özerklik ilan edilen yerler şöyle:

Şırnak/Merkez 10 Ağustos 2015
Şırnak/Silopi 12 Ağustos 2015
Şırnak/Cizre 12 Ağustos 2015
Mardin/Nusaybin 12 Ağustos 2015
Hakkâri/Yüksekova 13 Ağustos 2015
Muş/Varto 13 Ağustos 2015
Muş/Bulanık 13 Ağustos 2015
Hakkâri/Merkez 14 Ağustos 2015
Diyarbakır/Sur 14 Ağustos 2015
Diyarbakır/Silvan 15 Ağustos 2015
Van/Edremit 15 Ağustos 2015
Van/Başkale 16 Ağustos 2015