Pazar , 22 Kasım 2020
Anasayfa / DÜNYA / Pentagon 40 kişiyle Ankara’ya geliyor

Pentagon 40 kişiyle Ankara’ya geliyor

ABD Savunma Müsteşarı Wormuth, 40 kişilik askeri heyetle Ankara’ya geliyor. Wormuth’a; mülteci dalgası ve hava operasyonlarının oluşturduğu demografik değişiklikleri önlemek için “güvenli bölge şart” mesajı verilecek.

Suriye sınırında “Güvenli Bölge” oluşturulması için koalisyon güçleriyle görüşmeler sürerken, ABD Savunma Bakanlığı Müsteşarı Christine Wormuth, beraberinde 40 kişilik askeri heyetiyle bu akşam Ankara’ya geliyor.

ABD Savunma Politikası Müsteşarı olarak atandığı Haziran 2014 tarihinden bu yana ABD’nin, Suriye ve Irak konusundaki en kilit isimlerinden biri olan Wormuth, ABD ulusal Güvenliği için savunma politikası ve entegrasyon, ulusal güvenlik hedeflerine ulaşım için planların gözetimi, strateji geliştirme, günlük askeri faaliyet planlama ve rehberlik konularından sorumlu isim olarak biliniyor.

İNCİRLİK İÇİN GELMİŞTİ
Bu göreve geldikten sonra ilk uluslararası ziyaretini de 7 Kasım 2014’de Türkiye’ye yapan Warmoth, Dışişleri Bakanlığı ve Savunma Bakanlığı yetkileri ile masaya oturarak, koalisyon güçlerinin Suriye’de düzenleyecekleri hava operasyonunda İncirlik’in kullanımını gündeme getirmiş ancak Ankara’dan “Suriye’ye kapsamlı bir operasyon düzenlenmediği sürece İncirlik’in kullanımı sözkonusu olamaz” yanıtını almıştı. Warmoth’un görüşmesinden hemen bir hafta sonra ise ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, yine Türkiye’nin IŞİD koalisyonuna katılması ve İncirlik’in bu operasyonlarda kullanımı talebiyle Türkiye’ye gelmişti.

GÜVENLİ BÖLGE ŞARTI
Warmoth ile bu kez yapılacak görüşmelerin gündeminde ise DEAŞ ile mücadele, PYD’nin bölgedeki pozisyonu, koalisyon güçlerinin hava operasyonlarının yarattığı demografik değişiklikler ve Türkiye’nin talep ettiği güvenli bölge konuları yer alıyor. Ankara, koalisyon güçlerinin yaptığı hava operasyonlarının, bölgede Arap – Kürt savaşı doğurabileceği kaygısını Warmoth’a iletecek. Bu durumun Türkiye’ye yönelik yeni bir göç dalgası oluşturabileceğini vurgulayacak Ankara, “Gerek mülteci dalgasını, gerekse hava operasyonlarının yarattığı demografik değişiklikleri önlemek için güvenli bölge şart” mesajını verecek. Warmoth’a ayrıca, Türkiye’nin sınır güvenliği konusunda aldığı tedbirler de anlatılacak.

ASKERİ TOPLANTI
Warmoth, beraberinde 40 kişilik bir askeri heyetle Ankara’ya geliyor. Bu kalabalık askeri ziyaret, TSK’nın, Suriye sınırındaki birlik komutanlarının Ankara’ya çağrıldığı haftaya denk gelince kulislerde, “ABD’li komutanlar ile Türk komutanları, bu ziyaret kapsamında askeri bir toplantı mı yapacaklar?” sorusunu gündeme getirdi.

Star