Pazar , 22 Kasım 2020
Anasayfa / DÜNYA / Paralelin eli Umre’ye uzandı

Paralelin eli Umre’ye uzandı

Skandallara doymayan paralel yapının, son icraatı herkese ‘pes’ dedirtti. Hac ve Umre’ye gitmek isteyen doktor-hemşire adaylarının girdiği sınav sorularının çalındığı belirlendi…

KPSS, polislik ve avukatlıktan hakimliğe geçiş sınavı gibi 1980 yılından bu yana birçok sınavın sorularını ele geçirerek kendi kadrosunu oluşturmak isteyen paralel yapı “Bu kadar da olmaz” dedirten bir skandala daha karıştı. Diyanet İşleri Başkanlığı, Hac ve Umre’ye sağlık görevlisi olarak gönderilecek sağlık personelinin seçimi için yapılan aday belirleme sınav sorularının çalındığına yönelik ihbar aldı. Bunun üzerine Diyanet idari bir soruşturma yürüttü. Bazı isimleri de tespit ederek konuyu savcılığa taşıdı, suç duyurusunda bulundu.

10 YIL İNCELEMEYE ALINDI
Ankara Anayasal suçlar Bürosu Savcısı Serdar Çoşkun tarafından yürütülen soruşturma kapsamında son 10 yıl içerisinde Hac ve Umre’ye giden sağlık personelinin listesi çıkarıldı. Yüzlerce başvuru arasından bazı doktor ve hemşirelerin sınavlarda yüzre 100 başarı sağladığı, her yıl ardı ardına görevli olarak Hac ve Umre’ye gittikleri tespit edildi. Savcılık tespit edilen isimler üzerinde HTS ve bilirkişi incelemesi başlatırken, konuyla ilgili yakın zamanda ifadelerine başvurması bekleniyor.

Aliye ÇETİNKAYA-TAKVİM