Pazar , 22 Kasım 2020
Anasayfa / DÜNYA / Paralel Yapı’dan inanılmaz hortum!

Paralel Yapı’dan inanılmaz hortum!

Zengin ve sahipsiz yaşlıları kıskaca alıp, dini duygularını istismar eden Paralel Yapı, kendi doktor ve noterleri aracılığıyla günlük raporlar düzenletip birçok kişinin mallarını kendi vakıflarına hortumladı.

Paralel Yapı, Antalya’da filmleri aratmayacak bir kumpasla sahipsiz olduğunu tespit ettiği yaşlı insanları ağına düşürerek soydu. Paralel hırsızlık çetesinin soygunu Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı’na gelen, “mallarımız elimizden alındı” ihbarları üzerine ortaya çıktı. Başsavcılığın başlattığı soruşturma ve yapılan incelemede, Paralel Yapı’ya bağlı “Rasanet Gençlik Vakfı”nın yönetim kadrosunun önce mahalle çalışması yaptığı ve yalnız yaşayan, ölmek üzere olan, yaşı ilerlemiş varlıklı kişileri tespit ettikleri öğrenildi. Dini ve manevi duygular istismar edilerek kurulan irtibattan sonra vatandaşlara ait arsa ve apartman gibi gayri menkuller, Paralel Yapı’ya bağlı vakıflara hortumlandı.

PARALEL DOKTOR VE NOTER

Dolandırılan vatandaşların yaşı ilerlediği için ileride sorun yaşamak istemeyen Paralel Örgüt üyeleri işini sağlama aldı ve akli dengesi raporları da almayı ihmal etmedi. Paralel Yapı’nın kıskaca aldığı insanların sahip oldukları taşınmazlar ise hastanelerdeki paralel yapıya mensup doktorlarca düzenlenen sahte raporlar ve yine paralel yapıya mensup noterler kullanılarak bağış adı altında ellerinden alındı.

MİLYONLUK VURGUN

Savcılık, Paralel Yapı’nın ölmek üzere olan ve akli melekelerini yitirmiş 89 yaşındaki M.K isimli vatandaşın elindeki mal varlığına el konduğunu tespit etti. Apartman ve arazisinin elinden alınmasından kısa bir süre sonra M.K’nın vefat ettiği öğrenildi. M.K’nın vefatından sonra durumu öğrenen mirasçıları soluğu savcılıkta aldı. Babalarının akli dengesini kaybettiğini ifade eden mirasçıları apartman ve arazilerinin vakfa nasıl devredildiğinden haberdar olmadıklarını belirterek şikâyetçi oldular. 89 yaşında vefat eden M.K’nın mirasçıları A.U, N.M, Ş.K ve Z.T mal varlıklarının geri iadesi için dava açtılar.

CAMİ DİYE KANDIRDILAR

A.D isimli vatandaş ise 1500 dönümlük arazisinin 5 dönümlük kısmına cami yaptırmak istedi. Rasanet Gençlik Vakfı kendisiyle irtibata geçip arsaya cami yapılmak üzere talip olduklarını ancak 5 dönümün yetersiz olduğunu söyledi. A.D araziyi 10 dönüme çıkarttı ve cami yapımı için devretti. Aradan aylar geçmesine rağmen cami için hiçbir çalışma başlatılmadığını gören A.D, arazinin geri iadesi için vakıf yönetiminden şikâyetçi oldu.

MAKBUZSUZ BAĞIŞ ALDILAR

R.Y isimli vatandaş ise dini duygularının istismar eden Rasanet Vakfı’na, 2.400.000 TL para kaptırdığını söyleyerek şikâyetçi oldu. Paralel yapının kendisinden aldığı yüklü miktarlardaki paralar için her hangi bir makbuz vermediğini ve bu durumdan rahatsız olduğunu söyleyen R.Y 17-25 Aralık darbe soruşturmalarından sonra cemaatin asıl yüzünü gördüğünü ifade etti.

YÜZLERCE BELGEYE EL KONULDU

Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’nce, “Suç İşlemek Amacıyla Örgüt Kurmak ve Yönetmek ile Zimmet” suçlarından başlatılan soruşturma kapsamında Paralel Devlet Yapılanması örgütüne ait Antalya Rasanet Gençlik Vakfı’nda, muhasebeci A.G’nin işyerinde, Vakıf başkanı H.Y, Başkan Yardımcısı İ.Ş, Vakıfın Genel Müdürü E.G, Vakıf Muhasip Üyesi İ.Ş, ile Vakıf çalışanları E.U.S, M.H ve E.İ’nin evlerinde arama yapıldı ve onlarca koli belgeye el konuldu.

İMAM HATİP BAĞIŞLARI HORTUMLANDI

Daha önce beyin ameliyatı olan ve akli dengesi bozuk olan Ö. K. de benzer bir yöntemle dolandırıldı. Ö. K’nin daha önce İmam Hatip Lisesi yapılmak üzere bağışladığı arazi ve binanın Paralel yapı mensuplarınca hakkında bir günlük akli dengesi yerinde raporu alınarak vekâletinin alındığı, bu yolla İmam Hatip için bağışlanan arsa ve binanın Rasanet’a bağışlanmasını sağladıkları anlaşıldıi. Bu durumdan haberdar olan Ö. K’nin oğlunun şikâyeti üzerine soruşturma başlatıldı.

Star