Pazar , 22 Kasım 2020
Anasayfa / GENEL / Paralel yalancı!

Paralel yalancı!

Yıllardır milli formadan kaçan Enes Kanter bu yıl kadroya çağrılmayınca “Karar siyasi” dedi. Federasyon Başkanı Harun Erdenay’ın cevabı ise net oldu: Enes’i 3 yıl çağırdık, gelmedi. Geçen yıl bir ay İstanbul’daydı. Hocasıyla bir yemeğe bile gelmedi. Bunlar da mı siyasi karar?”

Fethullah Gülen liderliğindeki Paralel Yapı, potalara da sıçradı. NBA’de Oklahoma City Thunders forması giyen Enes Kanter, Milli Takım kadrosuna çağrılmayınca ortalığı velveleye verdi. Paralel Yapı’ya yakınlığıyla bilinen ve skandallarıyla ünlü basketbolcu, 4-20 Eylül tarihlerinde düzenlenecek Avrupa Şampiyonası’nda mücadele edecek A Milli Takım aday kadrosuna çağrılmadı. Bunun üzerine Milli Takım Koçu Ergin Ataman’ın kararı için “Kadroya alınmama sebebim, inandığım değerler ve siyasi görüşümdür” açıklamasını yaptı.

1435178996508

 

ERDENAY’DAN SERT TEPKİ
Bu gelişmeler üzerine tartışmalar başladı. Kanter’in ne olursa olsun takıma katkı sağlayacağı da söylendi. Kaç yıldır Milli Takım’a gitmediği ve karakter olarak da takım kimyasını bozacağı yorumu da yapıldı. Büyüyen tartışmalara son noktayı ise Basketbol Federasyonu Başkanı Harun Erdenay koydu. Erdenay, şunları söyledi: “Milli takımın belli dengeleri var. Ergin Ataman, sadece en iyi oyuncuları değil, en iyi takımı oluşturabilecek kadroyu seçiyor. Ayrıca Enes’i 3 yıl çağırdık, gelmedi. Ergin Ataman, geçen yıl kendisini çağırmıştı, Enes 30 gün İstanbul’da kaldı, ancak bir yemek bile yiyemediler. Geçen sene siyasi olaylar var mıydı? Enes’in bu kendi açıklaması. Yorum yapmam doğru olmaz, ama 3 yıldır zaten gelmiyor. Üzerinde durulacak bir durum değil. Daha önce de önemli oyuncuların kadroya alınmadığı turnuvalar olmuştu.”

1435178878520

SABIKASI KABARIK
Enes Kanter, 2012 yılında A Milli Takım kampına katılmayı reddetti. Yıldız oyuncu daha sonra milli takım Yunanistan’a yenilip 2013 Avrupa Şampiyonası’ndan elenince, “Hahahahaha” şeklinde tweet atınca büyük tepki topladı. Twitter’da sürekli Gülen’e bağlılığını dile getiren Kanter dün de “Yaz Tarih! Mecnun, Leyla’yı bırakmazken, biz bu yolda bu davada, asra GÜLEN yiğidi bırakırsak kalbimiz kurusun” diye yazdı.