Pazar , 22 Kasım 2020
Anasayfa / DÜNYA / Paralel örgüt CHP’ye bastırıyor

Paralel örgüt CHP’ye bastırıyor

AK Parti-CHP koalisyonu pazarlıkları yürürken CHP içinde FETÖ’yle bağlantılı yöneticilerin kurulacak bir hükümette FETÖ’yü rahatlatacak bakanlık ve kuruluşları almak için bastırdıkları öğrenildi.

Deniz Baykal’ın TBMM Başkan adaylığından sonra hükümet için AK Parti-CHP koalisyon seçeneği ilk sıraya yerleşti. CHP’nin kamuoyuna açıkladığı 14 maddelik paketin çok genel bir paket olduğu, bu maddelerin büyük çoğunluğuna AK Parti’nin itiraz etmeyeceği bildiriliyor. Bu çerçevede pazarlıklar sürerken, CHP’nin hangi bakanlıkları ve kurumları istediğine ilişkin bilgiler de sızmaya başladı.

PARALEL ÖRGÜTÜN ÇABALARI
Aydınlık Gazetesi’nin haberine göre; AK Parti-CHP koalisyonunun öne çıkması ile birlikte paralel örgütün CHP içindeki kulis faaliyetlerini arttığı görüldü. Paralel yapının CHP içindeki faaliyetleri ile ilgili olarak Aydınlık’a bilgi veren bir kaynak, “Paralel örgüt faaliyetlerini esas olarak İstanbul merkezli ve Erdoğan Toprak üzerinden yürütüyor. Toprak dışında 3. kişiler üzerinden sanki farklı kanallardan geliyormuş gibi baskılarını sürdürüyorlar. CHP’nin almasını istediği bakanlıklar ve kuruluşlara bakılırsa paralel örgütün kendini kurtarma çabası içinde olduğu görülür. Adalet ve İçişleri Bakanlıkları üzerindeki ısrarları da emniyet ve yargıda örgütün dağılmasını önleme amaçlı” dedi.

Kulislere yansıyan ilk bilgilere göre CHP’nin AK Parti’den istediği bakanlıklar, “Bir Başbakan Yardımcılığı, Maliye, Adalet veya İçişleri, Milli Eğitim, Dışişleri, Kültür veya Turizm, Çalışma, AB, Sağlık, Enerji” bakanlıkları. CHP’nin tamamını veya yönetiminin mutlaka paylaşılmasını istediği kurumlar da şunlar:
MİT, TİB, Kamu Bankaları (Ziraat ve Halk Bankasından biri) TÜBİTAK, TİB, Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı, İçişleri bakanlığı AK Parti’de olursa Emniyet genel Müdürlüğünden en az bir Genel Müdür Yardımcılığı)

A Haber