Perşembe , 19 Kasım 2020
Anasayfa / GENEL / PARALEL ÖRGÜT BİZİ KANDIRDI!

PARALEL ÖRGÜT BİZİ KANDIRDI!

Ukrayna’da okuyan oğlu Paralel yapının yurt inşaatında öldü. Kayıtlara trafik kazası olarak geçti. Verilen sözler 6 yıldır bir türlü tutulmadı
Antalya’da 20 metrekarelik bakkal dükkanında kazandığı parayla yetiştirip Ukrayna’da okumaya gönderdiği oğlunu, Paralel yapının yurt inşaatında meydana gelen iş kazasında kaybeden Hasan Kucurkan’ın isyanı 6 yıldır sürüyor. Kazadan sonra işin içinden sıyrılmak için her türlü dümeni çeviren yurt yetkilileri aileye verdikleri sözlerin hiçbirini tutmadı. Olaydan 6 yıl sonra müteahhitten gelen 400 dolarlık havale babanın acısını katmerledi.

BAŞARILI BİR ÖĞRENCİYDİ
Başarılı bir öğrenci olan Muhammet Çetin Kucurkan, İmam Hatip Lisesi’nde okuduğu için katsayı problemine takılarak Türkiye’de istediği bölümü kazanamayınca matematik okumak için Ukrayna’nın yolunu tuttu. Antalya’da 20 metrekarelik bir bakkal dükkanı işleten babası Hasan Kucurkan, dişinden tırnağından arttırdıklarıyla oğlunun yurtdışında tahsil yapmasına destek oldu. 4 yıllık eğitim süresi tamamlandı. Babasını aradı ve Haziran ayında döneceğini, okulu dereceyle bitirdiğinin müjdesini verdi. Bunun üzerinden bir hafta geçmemişti ki oğlunun yolunu gözleyen baba Hasan Kucurkan, Nisan 2009’da oğlunun ölüm haberiyle yıkıldı.

PARALEL YURTTA KAZA
Okulunun Paskalya tatiline girmesini fırsat bilerek dönüşte ailesi ve nişanlısına hediye almak için para kazanmak isteyen Muhammet Çetin Kucurkan, arkadaşlarının da yol göstermesiyle Paralel yapıya ait bir yurdun inşaatında çalışmaya başladı. Müteahhit üniversite öğrencilerinin ellerine kazma ve balyozlar vererek duvarları yıktırttı. Kolonları kırınca binanın duvarı üzerine çöktü. Ukrayna’da gazetelere harç parası için hayatını kaybetti diye düştü haberi.

ÖLÜM NEDENİ İNSAFSIZLIK
Firma sahipleri, inşaatla ilgisi ve bilgisi olmayan öğrencileri çalıştırdığı ve emniyet tedbirlerini almadığı için Muhammet Çetin Kucurkan’ın kaldırıldığı hastaneye ağaçtan düştüğünü söyledi. Cenazesi Türkiye’ye getirilirken de ölüm sebebi ‘trafik kazası’ olarak bildirildi. Baba Hasan Kucurkan’a göre ise ölüm sebebi ‘insafsızlıktı’. Ölüm raporu ise hala gelmedi. Ailesine haber, üniversiteyi birlikte okuduğu arkadaşlarının ailesi tarafından verildi. Baba Hasan Kucurkan, “Bir Müslüman nasıl karşılaması gerekiyorsa, öyle karşılamaya çalıştım. Kadere inanan, kederden emin olur sözünü aklıma getirdim. İlk 10 gün hiç gözyaşı dökmedim. Ama 6 yıldır ağlıyorum” diye konuştu.

SÖZLER TUTULMADI
Oğlunun ölüm haberinin verilmesinin ardından soyadını bilmedikleri Erol isimli firma sahibi Kucurkan ailesi ile iletişime geçti. Davacı olmamaları, olayın peşine düşmemeleri için Hasan Kucurkan’ı ikna etti. Kendilerine Muhammet Çetin’in kabrini yaptıracağının, Muhammet Çetin’in adına yurtdışında okuyan öğrencilere burs verilmesi için bir tutar ayarlayacağının ve anne ile babayı hacca göndereceğinin sözünü verdi. Aradan geçen uzun sürede bu sözlerin hiçbiri yerine getirilmedi. Hatta baba Hasan Kucurkan, verilen sözlere inandığı için 1.5 yıl boyunca oğlunun kabrini yaptırmadan bekledi.

6 YIL SONRA 400 DOLAR
Aradan yıllar geçti. Tam 6 yılın ardından bir Rus isminden kendisine 400 dolarlık bir banka havalesi gelince adeta şok geçirdi. Paranın akıbeti gelen telefonla ortaya çıktı. Parayı gönderen Ukrayna’daki Erol isimli işadamıydı. Para kabir dahil verdiği sözlerin karşılığı gönderilmişti. Bu gelişme Kucurkan’ı derinden yaraladı. Hasan Kucurkan, “Bizi dilenci yerine koydular. Oğlumun bir tırnağını dünyaya değişmezdim. Ama oğlumun bir köpek ölüsü gibi gitmesini istemiyorum. Bizim tek istediğimiz oğlumuzun adının fakir öğrencilere verilen bursla yaşamasıydı. Ama bizim elimize kan parası dedikleri 400 doları tutuşturdular. Onlara hakkımı helal etmiyorum. Yaralı bir gönlü de yabana atmasınlar. Gökte uçanı bile yere indirir” dedi.
KAYNAK SABAH!1438638189719