Perşembe , 19 Kasım 2020
Anasayfa / DÜNYA / Papa’dan hükümetin ‘soykırım’ tepkisine yanıt

Papa’dan hükümetin ‘soykırım’ tepkisine yanıt

fft107_mf4156786Türkiye’nin ‘Ermeni Soykırımı’ açıklamasına tepki gösterdiği Papa Franciscus, ‘Gördüğümüz ve duyduğumuz şeyler konusunda sessiz kalamayız’ dedi. Alman hükümeti ise 1915 olaylarını ‘tehcir ve katliam’ olarak niteledi.

Türkiye ‘nin Vatikan Büyükelçisi’ni geri çağırması sonrasında Papa Franciscus yeni bir açıklama yaptı. Katoliklerin ruhani lideri Papa Franciscus Vatikan’daki sabah ayininde “olayları adıyla telaffuz etmek gerektiğini” belirtti.

Günümüzde Kilise’nin mesajının “içtenliğe ve Hristiyan cesaretine giden bir yol sunmak” olduğunu belirten Papa Franciscus “Gördüğümüz ve duyduğumuz şeyler konusunda sessiz kalamayız” diye konuştu.

Papa: Kilise’nin korkmadan konuşma özgürlüğü olmalı

’20’İNCİ YÜZYILIN İLK SOYKIRIM KURBANI ERMENİLER’

Papa Franciscus pazar günü 20’nci yüzyılın “ilk soykırım kurbanlarının” Ermeniler olduğunu açıklamıştı. Bunun üzerine Türkiye Vatikan Büyükelçisi Mehmet Paçacı istişare için geri çağrılmıştı. Vatikan’ın Türkiye Büyükelçisi Antonio Lucibello’nun da hafta sonu açıklama için Türk Dışişleri Bakanlığı’na davet edildiği bildirildi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise bugün yaptığı açıklamada Papa’nın “acılar arasında ayrımcılık” yaptığını söyledi. Çavuşoğlu “(Papa) Bosna ve Ruanda olayları uluslararası mahkemelerce soykırım olarak saptanmasına rağmen bunlara ‘toplu kıyım’ diyor ama hukuken tanınmayan 1915 olaylarıyla ilgili ‘soykırım’ ifadesini kullanıyor. Burada bir çelişki ve ayrımcılık var” diye konuştu.

İtalya’dan Türkiye’ye Papa yanıtı

‘KATLİAM VE TEHCİR’

Almanya hükümeti ise 1915 olayları için “soykırım” kavramını kullanmama tutumunu sürdürdü. Hükümet sözcüsü yardımcısı Christiane Wirtz Berlin’de yaptığı açıklamada, hükümetin Ermenilere yönelik “katliam ve tehciri” kınadığını ifade etti. Wirtz, Alman hükümetinin bir uzlaşmadan yana olduğunu ifade etti.

Diyanet’ten açıklama: Vatikan zarar görür

Tarihin araştırılmasının bir dayatma olmaması gerektiğini belirten Wirtz bu çalışmanın uzmanlara, tarihçilere ve ilgili ülkelere düştüğünü kaydetti. Wirtz bunun Alman hükümetinin vazifesi olmadığını söyledi. Wirtz, Papa’nın “Ermeni Soykırımı” açıklamasıyla ilgili yorum yapmaktan da kaçındı.