Pazar , 22 Kasım 2020
Anasayfa / DÜNYA / ÖZBEKİSTAN’DA İSLAMA YASAK!

ÖZBEKİSTAN’DA İSLAMA YASAK!

1980 yılından bu yana Özbekistan’ı yöneten İslam Kerimov, nüfusunun yüzde 90’ı Müslümanlardan oluşan ülkede İslam karşıtı ve baskıcı politikalar yürüttüğü haberleri ile sık sık gündeme geliyor. Bölgeden gelen son haber, Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te doğum evlerinde çalışan kadınların başörtüsü takmalarının yasaklandığına dairdi.

Ozodlik radyosunun haberine göre, Taşkent 2 numaralı doğum evinde başhekim, görevlilere başörtüsü takmama konusunda yazı imzalattı ve bunu kabul etmeyenler işten çıkarıldı. İddiaları doğrulayan başhekim Zuhra Najimova radyoya yaptığı açıklamada, ”Özbekistan Cumhuriyeti İdari Kuralları 184. maddesine göre kamusal alana dini giysilerle girmek yasaktır” sözleriyle yasağı savundu.
DOĞUM EVLERİNDE, PAZARLARDA BAŞÖRTÜSÜ ZULMÜ
Taşkent şehrinde yer alan diğer doğum evlerinde de aynı başörtüsü yasağı uygulanırken, geçtiğimiz Mayıs ayında ülkenin Fergana, Kokand ve Taşkent şehir merkezindeki pazarlarda güvenlik görevlilerinin kadınlara başlarını zorla açtırdığı haberleri basına yansımıştı. ‘Özgür Özbekistan’ konferansına katılmak için İstanbul’a gelen İngiltere eski Büyükelçisi Craig Murray de iddiaları doğrulayarak, Müslümanların günde 5 vakit namaz kılması ile Ramazan’da oruç tutmasının bile yasak olduğunu söylemişti.

İSLAM’LA İLGİLİ YASAKLAR ARTIYOR
Ramazan ayında toplu iftarların yasaklandığı haberiyle yeniden gündeme gelen Özbekistan’da, öğrencilerin teravih başta olmak üzere tüm vakitlerde camide namaz kılması yasaklanmıştı. Sakal bırakmak, başkalarına kendi evinde bile olsa Kur’an öğretmek, gençlerin hacca gitmesi, sokakta İslam dini hakkında konuşmak, İslami kıyafetler giymek, hatta erkekler için okullarda din dersi almanın yasak olduğu bölgede, İslami kuruluşların faaliyetlerinin de radikal eğilimlere yol açacağı gerekçesiyle yasaklandığı gelen haberler arasında.