Cuma , 20 Kasım 2020
Anasayfa / DÜNYA / OTELE TERÖRİST BASKINI

OTELE TERÖRİST BASKINI

Mali’de yabancı uyruklu 170 kişi silahlı kişiler tarafından rehin alındı, 2 güvenlik görevlisi öldürüldü.Yerel yetkililer, başkent Bamako’nun Hamdallaye Mahallesi’nde Radisson Otel’de yabancı uyruklu çok sayıda kişinin silahlı bir grup tarafından rehin alındığını açıkladı.
Rehin alınan kişi sayısına ilişkin henüz bilgi verilmedi ancak güvenlik güçleri ile silahlı grup arasında çatışmaların devam ettiği kaydedildi.
Yerel yetkililer, başkent Bamako’nun Hamdallaye Mahallesi’nde çok sayıda yabancı uyruklu kişinin konakladığı Radisson Otel’de silahlı bir grup ile çıkan çatışmada 2 güvenlik görevlisinin öldüğünü açıkladı.
HOLLANDE’DEN AÇIKLAMA
Rehine krizi ile ilgili açıklama yapan Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, rehinelerin en kısa sürede kurtarılması için operasyonun devam ettiğini belirtti.
Mali’de Ağustos ayındaki benzer bir saldırıyı El Kaide bağlantılı El Murabitun örgütü üstlenmişti.
“140 MÜŞTERİ VE 30 ÇALIŞANIMIZ REHİN”
The Radisson Blu otellerinin bağlı olduğu The Rezidor Otel Grubu yöneticisi, “Bamako’daki otelimizde bugün bir rehine olayı yaşanıyor. Aldığımız ilk bilgilere göre, iki saldırgan 140 müşteri ve 30 çalışanımızı rehin tutuyor” dedi.
Güvenlik güçleri ile silahlı grup arasında çatışmalar devam ediyor. Silahlı saldırganların tekbir getirdiği de iddialar arasında.
Güvenlik güçlerinin otele operasyon yaptığı belirtiliyor…
Anadolu ajansına göre 50 rehinenin serbest bırakıldığı bilgisi geldi.
5 THY PERSONELİ SERBEST
Rehineler arasındaki 7 THY personelinden 5’i serbest bırakılanlar arasında.
“Kuran-ı Kerim okuyabilen bazı rehineler serbest bırakıldı”
Bu arada güvenlik yetkilileri, Kuran-ı Kerim okuyabilen bazı rehinelerin serbest bırakıldığını ifade etti.
Yetkililer, 170 kişiden yaklaşık 50’sinin serbest bırakıldığını bildirdi.fft99_mf3544128
Mali güvenlik yetkilileri, rehine krizinin yaşandığı Radisson Otel’de güvenlik güçlerinin operasyon başlattığını bildirdi.