Pazar , 22 Kasım 2020
Anasayfa / GENEL / ÖSYM’DEN BEKLENEN AÇIKLAMA GELDİ

ÖSYM’DEN BEKLENEN AÇIKLAMA GELDİ

2016 Eğitim ve Öğretim Yılı için, Üniversite adaylarının tercih işlemleri ne zaman başlıyor…

Ünversiteli olmak için tercih işlemleri, 26 Temmuz 2016’da başlayacak.Kesin tarihler ÖSYM tarafından adaylara (http://www.osym.gov.tr/) internet adresinden bilrilecek. Güncel duyuru ve bildiriler için ilgili adresi sık sık kontrol etmenizi tavsiye ediyoruz

Adaylar, TC Kimlik Numaraları ve şifreleri ile internet üzerinden tercihlerini yapabilecek. Üniversite adaylarının tercih işlemleri ÖSYM’den yapılan duyuru ile başlayacak. Adaylar, tercihlerini, (https://ais.osym.gov.tr) internet adresinden TC Kimlik Numaraları ve şifrelerini kullanarak yapabilecek. Başvuru merkezlerinden tercih işlemi yapılmayacak, ÖSYM’ye posta yoluyla gönderilen veya elden verilen tercih listeleri de geçerli olmayacak. İşlemler, yine bildirilen tarihte sona erecek.

Öte yandan, adaylar, tercihlerini yaparken, ÖSYM’nin internet sitesinden ulaşabilecekleri 2016 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu’ndan yararlanabilecek.

ÖSYS sonuçları, (https://sonuc.osym.gov.tr) internet adresinden adaylara duyurulacak. Yerleştirme Sonuç Belgeleri basılmayacak ve adayların adreslerine gönderilmeyecek. İnternet sayfasındaki duyurular, sonuç bilgileri adaylara tebliğ hükmünde olacak.

Bu arada, 2016-2017 ders yılında, ÖSYS sonuçlarına göre bir programa kayıt hakkı kazanan adayların kayıt işlemleri bütün üniversitelerde 15-19 Ağustos tarihleri arasında yapılacak.