Cuma , 20 Kasım 2020
Anasayfa / GENEL / ORADALAR SON DARBE VURULACAK … EL BAB İÇİN GERİ SAYIM

ORADALAR SON DARBE VURULACAK … EL BAB İÇİN GERİ SAYIM

Türkiye’nin sınır ötesi harekâtla desteklediği muhalif birlikler, artık El Bab’ın kapısına dayandı. Anadolu Ajansı tarafından görüntülenen mevzilere, silah ve personel takviyesi yapılıyor.

Üç ayını dolduran Fırat Kalkanı Harekâtı’nda en kritik adımlardan biri atılmak üzere. Türkiye’nin desteklediği Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) güçleri, IŞİD’i El Bab’da kuşattı.

Sınırdan 30 kilometreden fazla güneye inen ÖSO’nun ulaştığı son noktadaki mevzileri Anadolu Ajansı görüntüledi.

Halep’in kuzeyindeki El Bab, IŞİD için en kritik kentlerden biri. ÖSO güçleri, son darbeyi vurmak için cepheye askeri personel, araç ve silah takviyesini sürdürüyor.

El-Bab ile Al-Azrak arasındaki mevzilerden ağır silahlar ve havan saldırılarıyla gerçekleştirilen kuşatmayı kırmaya çalışan IŞİD militanları, keskin nişancılarla direnmeye çalışıyor. IŞİD’in bir diğer taktiği ise doçkalarla ateş açmak.

ERDOĞAN İLAN ETTİ

Geçen hafta yaptığı açıklamada El Bab’ın kısa sürede alınacağını söyleyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün Menbic’e kadar ilerleneceğini ilan etmişti.

Erdoğan, “Şu anda biz El Bab’a dayandık. El Bab’ı batıdan kuşattık. Yetmez, biz şimdi oradan Münbiç’e doğru ayrıca yürüyeceğiz. Biz PYD, YPG’nin orayı tamamen boşaltmasını istiyoruz. Çünkü o topraklar bu terör örgütlerinin toprakları değil. Arapların toprakları. Gelsin oraya Araplar yerleşsin” demişti.

Ağustos ayında IŞİD’den kurtarılan Menbic, El Bab’ın kuzeydoğusunda. Kent uzun bir çatışma döneminin ardından IŞİD’den temizlendi ancak Türkiye’nin tüm uyarılarına ve ABD’nin sözlerine rağmen PKK’nın Suriye uzantısı YPG kente yerleşti.

KUZEY VE BATI CEPHESİNDE MESAFE 20 KM’DEN AZ

Fırat Kalkanı Harekâtı’yla yüzlerce kilometrekare toprağın IŞİD ve YPG’den arındırıldığı bölgede, halihazırda Menbic’e kuş uçuşu mesafe 20 kilometreden az.

Menbic’e iki cepheden girilebilir. Kuzeyde Fırat Nehri’nin kıyısından itibaren Arap HASAN Sağir köyüne kadar olan hat uzun süredir ÖSO’nun elinde. Bu hattaki mesafe 20 kilometreden çok daha az. Batı cephesinde ise El Bab alındıktan sonra Menbic’e en yakın nokta Buzluca Garbiyah köyü ile biraz daha kuzeyde yer alan Yalışlı Köyü.

Ankara, YPG’den Fırat Nehri’nin doğusuna geçmesini birçok kez istedi ancak aylardır ‘çekildik’ açıklamalarına rağmen Menbic’te barınan YPG’liler muhtemel bir harekatta doğuya doğru kaçacak.