Pazar , 22 Kasım 2020
Anasayfa / DÜNYA / Ölü örgütü canlandırdılar

Ölü örgütü canlandırdılar

Kaos için düğmeye basan üst akıl, 1980 darbesiyle silinen TİKB’yi hortlattı. Polisin operasyonuyla ortaya çıkan örgüt evinde 1 pompalı tüfek ile 2 laptop bilgisayar ele geçirildi, 3 kişi aranıyor.

Türkiye’de kaos ortamı yaratmayı amaçlayan üst aklın bu kez 1971’deki 4 milyonluk banka soygunuyla adını duyuran ve 1980 darbesiyle silinen Türkiye İhtilalci Komünistler Birliği (TİKB) adlı örgütü maşa olarak kullanmayı planladığı ortaya çıktı. İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’nde oluşturulan özel ekip Türkiye’de ses getirecek eylem yapma amacına girişen TİKB örgütünü takibe aldı. Yapılan çalışmaların ardından önceki gün Ataşehir, Maltepe, Sancaktepe ve Ümraniye’de belirlenen adreslere operasyon düzenlendi. Baskın yapılan adreslerde yakalanan Murat Ş. ile Serdar B. gözaltına alındı. Gözaltına alınan 2 şüpheli sorguya alındı. Örgüt üyesi olduğu öğrenilen Hüseyin T., Yunus Ö. ile Okan K. ise baskın yapılan adreslerde bulunamadı. Hüseyn T.’nin adresinde 1 pompalı tüfek ile 2 laptop bilgisayar ele geçirildi. Ele geçirilen pompalı tüfek ile 2 laptop incelenmek üzere Kriminal Polis laboratuvarına gönderildi. Terör Polisi adreslerde bulunamayan firari 3 şüpheliyi yakalamak için çalışmalara devam ediyor.

4 MİLYONLUK SOYGUN

Kuruluşu 1968’e dayanan TİKB örgütü 1971’de İzmir’den Denizli’ye para taşıyan Ziraat Bankası para taşıma aracını durdurup 4 milyon lira çalarak Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en büyük banka soygununu gerçekleştirdi. 1980 darbesiyle birçok elemanı yurtdışına kaçan örgütün tepe yöneticilerinin halen Almanya’da yaşadığı bilgisine ulaşıldı. Örgütün uyuyan hücrelerinin talimatı Almanya’daki yöneticilerinden aldığı belirlendi. Örgütün uzun yıllar sessiz kalıp bir anda harekete geçmesi ise akıllara Türk polisinin bir süre önce gözaltına aldığı Alman istihbarat örgütü BND bağlantılı ajan Stephan Shak Kacnyski’yi (52) getirdi.

ALMAN AJANI ÇIKTI

İstanbul Adalet Sarayı’nda savcı Mehmet Selim Kiraz’ın şehit edilmesinden 1 gün sonra da İstanbul Emniyeti’ne uzun namlulu silahla saldırılmıştı. Polis, soruşturma kapsamında, İdil Kültür Merkezi’nde Stephan Shak Kacnyski adlı şüpheliyi gözaltına almıştı. Saldırılardan bir hafta önce Türkiye’ye giren Kacnyski’nin Almanya doğumlu olduğu ve İngiliz pasaport taşıdığı belirlenmişti. Kacnyski’nin terör örgütünün Avrupa yöneticileri ile Türkiye’deki militanlar arasında bilgi akışını sağladığı, talimatları ileten kurye olduğu ortaya çıkmıştı. Serbest gazeteci olduğunu ileri süren ajanın banka hesaplarında da saldırıların hemen öncesinde anormal para hareketleri tespit edilmişti.

KAYNAK: SABAH