Pazar , 22 Kasım 2020
Anasayfa / DÜNYA / Numan Kurtulmuş’tan Suruç açıklaması

Numan Kurtulmuş’tan Suruç açıklaması

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş ‘taki patlamayla ilgili açıklama yaptı.

Kurtulmuş’un açıklamalarından satırbaşları;
Canlı bomba olduğu emareleri var. Millet olarak hepimizin yüreklerini burkan çok elim bir hadise ile karşı karşıyayız. Bu olaylar oluş şekli ve zamanlaması itibariyle kayda değer dikkat çekici bir olaydır.

Sayıları maalesef 31’e çıkmış olan bütün vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum. Şu anda 32 yaralımız var. Bir kısmının durumu oldukça ağır.

‘taki cenazelerin tamamı Gaziantep’teki Adli Tıp’a kaldırıldı. Urfa’dan koşulları çok daha iyi olduğu için oraya kaldırıldılar. Ailelerine Allah sabır versin.

Hakikaten olay ilginçtir. Amara Kültür Merkezi korunaklı bir bina. Böyle bir bombalama olması üzücüdür. Hiçbir detay ihmal edilmeden arkadaşlarımız anbean değerlendiriyor. Kimsenin şüphesi olmasın bu aydınlatılacaktır. En ufak bir ipucu dahi Bu bütün Türkiye’nin ortak acısıdır.

Terörün dini, mezhebi, siyasi kanaati olmaz. Bütün milletimiz el ele vererek bu teröristlerin istediği sonuçları önleyebiliriz. Hep beraber terörün karşısında durmak zorundayız. Hayatta kalma hakkını korumaya dönük olarak korumak zorundayız. Detaylar kesinleştikçe kamuoyuyla paylaşacağız.

Basın mensuplarımızdan ayrıca destek bekliyoruz. Bazı çevreler son derece yanlış bir algı yönetimi yürütmek istiyor. Terör gruplarına Türkiye’nin destek verdiği şeklinde son derece haksız, yanlış bazı yorumları duyuyoruz. Bunlar Türkiye’ye aziz milletimize haksızlıktır. Bu saldırılar DAEŞ tarafından yapıldıysa bu tüm Türkiye’ye yönelik bir saldırıdır, bunun muhatabı Türkiye’dir.

Buradaki haksız eleştirilerin altını çiziyorum. Teröre karşı en ufak taviz vermedik, vermeden devam ediyoruz. Türkiye bölgesinde istikrar adası olan bir bölge. Bir tarafta Suruç’ta hain bir saldırı ile 31 evladımız kaybettik, ama aynı zamanda Adıyaman’da da bir askerimizi kaybettik. Türkiye kendi iç kardeşliğini sağlayarak yoluna devam etmeli. Teröristin iyisi kötüsü olmaz.

Adıyaman’daki şehidimizin cenazesine gideceğiz. Birileri eş zamanlı olarak düğmeye basmış olabilir. Teröristler kim olursa olsunlar bizim düşmanımızdır. Ardından kim varsa ortaya çıkartacağız. Şu anda büyük şüpheler var. Üst üste şüpheler birikiyor. Olgunlaştıklarında sizlerle paylaşacağız.

DAEŞ ihtimali kuvvetli görünüyor. Ama bütün ihtimallerin üzerinde çalışıyoruz. İki tane emniyet müfettişi soruşturmaya başladı.