Salı , 17 Kasım 2020
Anasayfa / GENEL / NATO İLE SOĞUK SAVAŞ!

NATO İLE SOĞUK SAVAŞ!

Rusya Başbakanı Medvedev, NATO’nun ülkesini “En büyük tehdit” olarak tanımlamasına çattı ve “Açıkça yeni bir soğuk savaşın içine yuvarlanıyoruz” dedi1195223_620x410
NATO ve Rusya arasındaki gerilim ilk kez yetkili bir ağızdan “Soğuk savaş” olarak nitelendi. Almanya’nın Münih kentindeki Güvenlik Konferası’na katılan Rusya Başbakanı Dmitri Medvedev, “NATO ile yeni bir soğuk savaşın içine yuvarlanıyoruz” dedi.
Ukrayna ve Suriye müdahalesi nedeniyle gerilimin arttığını belirten Rusya Başbakanı Medvedev, “Hemen her gün, NATO’dan, Avrupa’dan, ABD’den veya diğer ülkelerden onlar için en büyük tehdit olduğumuz yönünde açıklamalar duyuyoruz. Oysa küçülen dünyamızda var olan gerçek tehlikenin kesinlikle farklı olduğunu siz de biliyorsunuz” diye konuştu. Medvedev’in bu sözleriyle radikal İslami akımları kastettiği ileri sürüldü. Avrupa’nın sınırlarında bir ‘dost kuşak’ oluşturmaya çalıştığını ileri süren Medvedev, “Bu kuşak dostlardan değil dışlanmış ülkelerden oluşuyor” görüşünü savundu.
SUUDİ ARABİSTAN KARA HAREKATI İÇİN TARİH VERDİ SUUDİ ARABİSTAN KARA HAREKATI İÇİN TARİH VERDİ
“OPERASYONLA TEHDİT ETMEYİN”
Suriye’de diplomasiden başka bir yol olmadığını söyleyen Medvedev, Suudi Arabistan’ın kara operasyonu girişimini de eleştirdi. Medvedev, “Kimse kara operasyonlarıyla tehdit etmesin” ifadesini kullandı. Medvedev, kara birlikleri göndermek yerine hükümet ve muhalefeti pazarlık masasına oturtmanın daha yararlı olacağını sözlerine ekledi.
YANIT LİTVANYA’DAN GELDİ: NE SOĞUĞU, SICAK SAVAŞ VAR
Rusya Başbakanı Medvedev’in NATO ile Rusya arasında yeni bir soğuk savaş başladığı açıklamasına, komşusu Litvanya’nın ilk kadın cumhurbaşkanı Dalia Grybauskaite’dan yanıt geldi. Grybauskaite, “Ne soğuk Savaşı, bildiğiniz sıcak savaş var” dedi. Moskova yönetiminin Ukrayna ve Suriye’de “açık askeri saldırganlık gösterdiğini” belirten Grybauskaite, “Buna soğuk savaş denilmez çünkü olan biten zaten çok sıcak” diye konuştu.
KORKUNÇ RAPOR! KORKUNÇ RAPOR!
CÜBEYR: PUTİN DE REJİMİ KURTARAMAYACAK
Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil Cübeyr, Münih Güvenlik Konseyi’nde Suriye’de Beşar Esad rejimi gitmeden sonuç alınamayacağını söyledi. Cübeyr, “Esad’ın görevi bırakması bizim hedefimizdir ve bunu başaracağız” dedi. Cübeyr, “Esad daha önce İran’ı yardıma çağırdı, Pakistan ve Irak’tan Şii milisleri, Hizbullah’ı çağırdı ama beyhude. Şimdi Rusları çağırdılar, ama onlar da Esad’ı kurtaramayacaklar” diye konuştu.
KERRY: ESAD HİÇBİR ŞEY ÖĞRENEMEMİŞ
ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, “zafere yaklaştıklarını” söyleyen Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’a da “Hiçbir şey öğrenmemiş” yanıtını verdi. Kerry, şöyle konuştu: “Bazıları, Suriye’nin, Rusya dahil bazı müttefikleriyle birlikte, insani yardımları engelleyerek ve bombardımana devam ederek uluslararası topluma meydan okuduğunu, bu yolla savaşı kazanacağını söylüyor. Rusya ve Esad böyle düşünüyorsa o zaman son 5 yılda hiçbir şey öğrenememişler demek.” Kerry ayrıca Rusya’nın Suriye’de muhalifleri hedef alan hava operasyonlarına son vermesini isteyerek, “Çatışmaların durdurulması konusundaki anlaşmaya bağlı kalması için Rusya’nın hedeflerini değiştirmesi kilit önem taşıyor” dedi.