Cuma , 20 Kasım 2020
Anasayfa / GENEL / MUSTAFA YAZAR : VE ASLAN KÜKREDİ

MUSTAFA YAZAR : VE ASLAN KÜKREDİ

Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan , İsrail televizyonu Kanal 2 için bir röportaj verdi. Ve bu röportajda şairin dediği gibi kelimeler kifayetsiz kalmadığı gibi Erdoğan’ın her cümlesi özellikle Batı’ yı dumura uğrattı.

İsrail’li sunucu Ilana “Marmaris’ten İstanbul’a uçarken darbecilerin F16 lardan ateş edebileceğini düşündünüz mü?” sorusunu sorduğuna pişman eden cevap şu oldu…..
“Düşündük ama biz şuna inanmışız. Hiç ölmeyecekmiş gibi dünyaya, her an ölecekmiş gibi ebedi aleme hazırlıklı olacağız, biz bu yola böyle çıktık. Lider eğer bir taşın, bir kayanın arkasına saklanırsa, toplum-millet dağın arkasına saklanır. Onun için lider her zaman dik duracak, önde olacak ki ona inanan milleti de onun arkasından yürüsün, onlar dağın arkasına saklanmasın.”

Sunucunun, “Şimdi müsaade ederseniz zor soruları sormayı size tercih ediyorum.” demesi üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Şu ana kadar sorduklarınız kolay mıydı?” karşılığını verdi.

Darbe girişiminin ardından yaşananları anlatan Erdoğan, doksan üç yılda pek çok darbe gören bu ülkenin ilk kez halkı tarafından bitirilen bu destanı övgüyle anlatması hepimizi onure etti.

“Hamas’ ın İsrail’i vurmayacağına söz veririmisiniz?” Sorusunun cevabı ise tarih kitaplarında yer alacak nitelikte idi.

“Şimdi bakın, burada çok samimi bir şeyi söylemem lazım; mesela siz İsrail adına bu silahla Gazze’nin vurulmayacağını bana söyleyebilir misiniz? Gazze’nin, Filistin’in silahla vurulmayacağını, bombalarla vurulmayacağını söyleyebilir misiniz? Bakın Ehud Olmert döneminde biz tam her şeyi bitirmiş, anlaşmaların yapılacağı bir hale gelmiştik Suriye-İsrail arasında ve ‘hafta sonu cuma gününe kadar hemen şu cümle de düzeltilsin ve ondan sonra da bu anlaşma imzalansın’ noktasına gelmişti. Karşı tarafta Ehud Olmert vardı ve o zaman Esed adına bizler işi yürütüyorduk. Kazan-kazan esasına göre burada mutabakat sağlanmış noktada idi fakat tam son an Filistin-Gazze bombalanmaya başladı. Tam biz anlaşmayı yapıyoruz, iş bitiyor ve orası bombalanıyor. Görüşme yapılan Suriye-İsrail arasında Golan’la ilgili bir anlaşma yapılırken öbür taraf bombalanmaya başladı ve biz yazıklar olsun dedik. Yani şurada bir iş yapacaktık ve bu işi çözemedik. Zaten Ehud Olmert de orada dışlandı. Ehud Olmert’in de orada yöneticiliği zaten bitti.”

Yaşananlar için sadece Hamas’ın suçlanmasına da karşı çıkan Erdoğan, şöyle devam etti:
“Şimdi bu tür şeyleri söylerken bir şeyi çift taraflı görmek lazım. Bir defa sürekli olarak Gazze’yi veya Hamas’ı suçlamak değil, acaba orayı suçlayanlar (İsrail) kendilerini hiç suçluyor mu? Bizim istediğimiz; buradaki bu kısır döngüyü artık sona erdirelim ve kesinlikle İsrail’in elindeki silah gücüyle burada atom bombasından tutunuz konvansiyonel silah gücüne kadar, karşısında böyle bir imkan var mı? Yok. Böyle bir imkan olmadığı halde siz Hamas’la, Filistin’le eğer bu mukayeseyi yapmaya kalkarsanız buna herkes güler, burada çok adil olmak lazım.”

“Hamas bir terör örgütü değildir”

Sunucunun tekrar araya girerek, “Hamas’ın sürekli sivil halka karşı saldırılar düzenlediğini unutuyorsunuz.” ifadesini kullanması üzerine Erdoğan, şöyle konuştu:

“Şimdi bakın, şimdi biz çok daha farklı bir şey yapalım. Bakın, sizler Hamas’ı bombaladığınız zaman, Gazze’yi bombaladığınız zaman, Filistin’i bombaladığınız zaman kaç bin kişi öldürdünüz? Acaba onlar eğer ‘roket attı, füze attı’ diyorsanız, attığı zaman kaç tane İsrailli öldü? Şu anda İsrail’in cezaevlerinde ne kadar Hamaslı var, ne kadar Filistinli var? Yüzlerce binlerce şu anda Filistinli, Gazzeli ne yazık ki İsrail’in cezaevlerinde yatıyor; bunları görelim ve şunu söyleyelim; bakın burada biz dönüp durursak çözüm bulamayız. Burada bir defa halkların huzuru için bir çözüm şart, bu çözümün üzerinde durmamız lazım.”

“İsrail, Hamas’ı terör örgütü olarak görürken Hamas çözümün bir parçası olmalı mıdır?” sorusuna Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Hamas bana göre bir terör örgütü değildir. Hamas bir dirilişin ortaya koyduğu siyasi harekettir.” yanıtını verdi

Ve vurucu darbe Hitler benzetmesi sorusuna verilen şu cevapla geldi…..

“Şimdi tabii bu güne göre değişir. Şimdi öyle anlar oldu ki mesela o Gazze’yi vurdukları zaman orada o yüzlerce, binlerce kişinin öldüğü anı benim unutmam mümkün değil. Ben Hitler’in yaptığını da tasvip etmem, İsrail’in yaptıklarını da tasvip etmem. Orada o kadar insan öldürüldüğü zaman, şu mu daha barbardı, bu mu daha barbardı, böyle bir benzetmeyi yapmak yersiz.”

Sunucunun araya girerek, “Yahudi cemaatinin Hitler’le kıyaslanmasının böyle bir rahatsız ediciliğinin farkında mısınız acaba, bilincinde misiniz?” demesi üzerine Edoğan, şu karşılığı verdi:

“Şimdi ben çok çok bilincindeyim de ama Yahudi cemaati de acaba yaptıklarının bilincinde mi? Yani sen kalkıp Gazze’de, Filistin’de binlerce insanı öldüreceksin. (Şimon Peres’e) Dedim ki ‘Siz insan öldürmeyi gayet iyi bilirsiniz.’ Bunu Davos’ta söyledim. Şimdi bunu ben Peres’e söylerken herhalde bir şeyi yaşadığımız için söyledim.”
 
Sadece ama başlıklarını verdiğim röportaj hepimize tercüman olan niteliği, asalet ve korkusuzluğu ile kıvanç kaynağımız LİDERİMİZ RECEP TAYYİP ERDOĞAN’IN ne kadar değerli olduğunu tüm dünyaya gösterdi.