Cumartesi , 21 Kasım 2020
Anasayfa / GENEL / MUSTAFA YAZAR: FIRAT KALKANI

MUSTAFA YAZAR: FIRAT KALKANI

Günlerdir gündemimiz FETÖ’ydü, TSK dün sabah saatlerinde Suriye’ye operasyon düzenleyene kadar.

Operasyonun hedefinde DAEŞ ve PYD/YPG var.

Cerablus 2013  yılından bu yana DAEŞ kontrolündeydi. Cerablus, DAEŞ’den geri alındı. Peki neden düzenlendi bu operasyon?

Bölgede en önemli endişelerimizden birisi Kürt koridorunun kurulması. Cerablus’da bu sebeple Kürtler için çok önemli. Kobani ile Afrin arasında bağlantı kurmak için bu bölgeye önem veriyorlar. Bu sebeple DAEŞ’i bölgeden temizleyen güç PYD/YPG olmamalıydı.

İkinci neden ise DAEŞ, Türkiye için önemli bir tehdit haline geldi. Operasyon DAEŞ’in Fırat’ın gerisine çekilmesini sağlayacak. Bu operasyon, DAEŞ, PKK, PDY ve PYD gibi terör örgütlerini Türkiye’ye karşı kullananlara verilen bir mesaj aslında. TSK’nın da güç gösteri olarak algılanabilir. Rusya’yla ilişkilerimizin bozulmasıyla, Suriye’de oyun dışı kaldığımızı zannedenler de bölgede Türkiye’nin aleyhine oyunlar oynamayacaklarını görmüş oldular.

Operasyonun üçüncü nedeni özellikle Halep’te Esad güçlerine karşı zor durumda kalan muhalif güçlere destek vermek.

Bugün on tankın daha Cerablus’a girdiği, yirmi tankla operasyona devam ettiğimiz aldığımız haberlerden. Bir süre daha Suriye operasyonu devam edecek gibi görünüyor. Bu operasyon bölgede önemli değişikliklere sebep olacak ve Türkiye’nin bölgede saf dışı bırakılamayacağını gösterecek.