Cumartesi , 21 Kasım 2020
Anasayfa / GENEL / Mustafa Yazar: Ekonomiye başka açıdan bakmak!

Mustafa Yazar: Ekonomiye başka açıdan bakmak!

Global masada pazarlık sonuçlandı / Arap sermayesi yine Londra üzerinden dağı(tı)lacak / İstanbul’a akışı frenleyecek diye duyarım Arap’lar. Nakit girişi azaltılıp likidite sıkıntısı yaratılacak / bu arada İstanbul Borsası’nda CIA & MI6 & BND’nin üstyapı şirketleri operasyon yapacak. Pazarlık gücünü arttırmak & sıkıştırmak amaçlı / bayram sonrası / BOP da operasyon. Sıkıştırma amaçlı yüklenecekler / istediklerini alamazlarsa daha sert yüklenecekler / bu da Ekim’i bulur diye düşünürüm. Eskiden 5 milyar dolar çektiler mi borsadan 5 şiddetinde deprem oluyordu / şimdi bunu yap(a)mıyorlar. Arap sermaye akışını azaltmaları lazım / İran ayağını da kestiler / kademe kademe yükleniyorlar ve kontrollü.

Katar emiri geçenlerde  “acil kodu” ile İstanbul’a geldi / bu kez öncelikli konu “Suriye” değil diye hissederim. “Petrolden elde ettiğiniz parayı lükse safahata harcayın, bizden habersiz de kullanamazsınız”, “çökeriz üzerinize, varlığınızı ve iktidarınızı bize borçlusunuz” mesajı uzun süredir veriliyor bedevilere ve uzunca süredir Suud ve bölge arap emirliklerinin veliahtları ile görüşüyor Pentagon / ulusal ABD. Mevcut kralın yerine kardeşi gözüküyor ama kralın oğlu uzun süredir ABD’de terbiye edilip ehlileştiriliyor.

 

İran ambargosu bizim çok işimize yarıyordu / küresel ABD bunu farketti / ABD’ye ambargoyu kaldırması için baskı yaptı ve başardı. Şimdi ise İsviçre ve batının yüzyıllar boyunca yaptığı kara para aklama operasyonlarını yaptık diye bize diş gösteriyorlar. Araplara “efendin biziz”i gösterecekler / İran’ı bile kullanabilirler bu işte keza Yemen’de olduğu üzere. TÜRKİYE’NİN İVEDİ RUSYA VE İSRAİL’LE İŞBİRLİĞİNE GİTMESİ GEREKİR / ASİMETRİK VURUŞ & CEVAP YANİ. “DEVLET” zaten mutabakat halinde iki devletle lakin yürütmenin de devreye girme vaktidir.

 

Dış istihbarat örgütlerinin 50 milyar doları var paravan şirketleri üzerinden. İstanbul’dan yüklenecekler / ekonomide borsa / sokakta gazi destekli her bahanede sokağa koş(!) “Dışarıdan da kara para akladınız bak sıkıştırırım sizi istediğimi verin pazarlığı”.

 

Kontrollü kaos / devlet göz yumarsa gidiciler / müdahale ederse devam edelim biraz daha duruşu. MHP’nin yeni Genel Başkanı’nın DEVLET’in alandaki duruşu ile doğru orantılı seçileceğini hissederim. Temmuz ayının %50’sini MHP ile beraber okumak gerek / velev ki Akşener gelirse, Çiller gibi kullan at.. Özdağ’lar gelirse uzun soluklu genel başkan / alanlarda stratejik yerleşmeler ve kaymalar yaşanır o zaman. Tekrar etme ihtiyacı duyarım: ülke genelinde ilginç kaymalar ve kaydırmalar gerçekleşir Özdağ’lar gelirse. Altını çizmekte fayda var: DYP & Çiller gibi MHP & Akşener planı bazı mahfillerde devrede / umarım devlet devleti uyandırır! Aksi halde göz yumuyor demektir ki sokaklar şenlensin..

 

Paranın kalbindeki “paralel damarları” açmak ile görevli “borsabaşı”nın tam aksi yönde hareket ettiğini işitiri(z). Takasbank ve borsada liyakat / kıdem gözetmeksizin yaptığı dokunuşları bitirmiş “MKK” için uygun ortam (Yüksek Kurul Başkan ataması) beklermiş! “NASDAQ soygunu”nu yapan ve borsayı “paralel ağlarla örenin” halefi olarak adledilirse “şeriatın kestiği parmak acımaz” diye hissederim. “Merkezi Kayıt Kuruluşu” = “Ekonomik kurumların hafızası”na bir dokunuşuna bakar diye işitirim!