Pazar , 22 Kasım 2020
Anasayfa / GENEL / MUSTAFA YAZAR: Aksiyon yazının sonuna doğru başlıyor!

MUSTAFA YAZAR: Aksiyon yazının sonuna doğru başlıyor!

Öncelikle Bugün İstanbul İstiklal caddesinde yaşananlar beni derinden üzdü. Şehitlere Allah’tan rahmet yaralılara da acil şifalar dilerim. Bugün kü köşe yazımda Hayri Kozakçıoğlu’ndan bahsedeceğim.Türkiye’nin bir döneme damgasını vuran isimlerden biridir. Kozakçıoğlu… Neden böyle bir yazı yazıyorum. Terör saldırılar dünya bile bizi konuşurken durup dururken nerden çıktı bu diyebilirsiniz. Bende çok meraklandırmadan sizi hemen yazayım. Bu ülkede esrarengiz olaylar sıralamasına girse 1’ciliği asla kimseye kaptırmayız. İntihar mı Cinayet mi hep konuşuldu ama ne yazık ki gündemde ki ömrü 2 gün sürdü ve unutuldu gitti daha 3’üncü gün hemde. Kozakçıoğlu’nun ilk adını 1959 yılında duyduk İç İşleri Bakanlığında Kaymakam adayı olarak göreve başladı. İlk görevinde de ses getiren işlere imza atmış… Hayri Kozakçıoğlu’da Manisa doğumludur. Manisa şehrinden bugüne kadar Türkiye’nin kaderini belirleyen bir çok isimle karşılaştık. Bunu da yazmadan konuya dahil etmeden olmaz. Tüm Türkiye’nin adını duyması ise 1987 yılında oldu Kozakçıoğlu’nun Olağanüstü Hal Bölge Valiliği il. Tartışmalar hatta kavgalar yaşandı. 1991 yılında İstanbul Valiliği’ne atanması ile birlikte Adı bir kez daha manşetlere çıktı. 1 Eylül 1993 yılında bir gazete de haber yayınlandı bu habere göre OHAL Valisi iken Valilik hesaplarından O dönemin parası ile 2 Milyar Lirayı yani yaklaşık olarak 250.000 dolar kendi adına açılan hesaplara aktardığı öğrenilince uzunca bir süre başını ağrıttı. Dönemin Başbakan’ı Tansu Çiller’in Kozakçıoğlu’nu istifaya çağırdığını da hatırlatalım. Tam bu esnada Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Paraların örtülü ödenekten teröre karşı mücadele için verildiğini açıkladı. Ancak ne için verildiği açıklanırsa devlet sıkıntıya düşer dedi. Bir anda bu olaylar hiç yaşanmamış gibi O manşetler hiç atılmamışcasına Yaptığı başarılı işler yazılmaya başlandı. Kozakçıoğlu’nu öven koruyan bir yazar ordusu çıktı. Bütün bunlar yaşanırken Valiliği de sorgulanmaya başlamıştı Kozakçıoğlu’nun Çok iyi bir hamle yaparak Valiliği bırakıp 20 ve 21.dönem İstanbul vekili oldu. Meclis’te de yaptığı konuşmalar muhalefetle olan diyoloğu yine tartışma konusu olmuştu. Artık yeter diyerek inzivaya çekilmişti. Bazı gazeteler peşine düşsede Kozakçıoğlu Ben sessizliği seçiyorum diyerek nazikçe bu teklifleri kabul etmemişti.
TRT’de bir tartışma programı vardı. Konusu Tarihsel kimlikler Program sırasında bir tarih profesörü telefon aracılığı ile programa dahil olmuş. Konu hakkında bilgiler aktarırken birden bire Konuyu Kozakçıoğlu’na getirmiş ve şöyle demişti. Hayri Bey, Türkiye’nin kara kutusudur. Keşke yakın tarihimizle ilgili kendisine danışma fırsatı bulsaydık. Ne tesadüf ki bir anda bağlantı kesilmişti. Tabii sosyal medya O dönemler de olmadığı için Kahvanelerde bu konu hafalarca tek gündem olarak konuşuldu. Tam Türkiye adını unutmuşken , haberlerde son dakika haberi olarak alt yazı geçiyordu. Hayri Kozakçıoğlu vefat etti. Yapılan araştırmalar neticesinde intihar ettiği belirendi. Şimdi film burada başlıyor. Aksiyon sahneleri buradan sonra tırmanışa geçiyor. Gerçekten intihar mı etti. Bana göre HAYIR cinayete kurban gitti. Sebep bu ülkede siz eğer çok bilgi sahibiyseniz ve bu bilgileri kitap haline getirmek istiyorsanız bunu da herkesle paylaşırsanız. Çok geçmeden intihar süsü ile bu dünyayı terki diyar eylersiniz. Ne biliyordu Kozakçıoğlu. Eşref Bitlis Paşa’yı öldürenleri. Ahmet Cem Ersever’in Elmadağ yakınlarında elleri arkadan bağlanmış vaziyette infaz edenleri. Turgut Özal’ı öldüren kadını daha bir çok şey gerçekten kara kutuydu. Ölmeden önce bu bütün bildiklerini kitap haline getirip herkese anlatmayı düşünüyordu. Ayrıca 1999 Marmara depreminin Harp anı olduğunu geri planda neler yaşandığını çok iyi biliyordu. Yine Yeşil’in yaşadığını Susurluk’ta ki kazada hangi gizli ellerin araçtan belgeleri ne şekilde aldığını. Hayri Kozakçıoğlu İntihar mı etti? CİNAYETE KURBAN GİTTİ!
Peki neden bugün Kozakçıoğlu’nu yazdım diye merak edenler mutlaka vardır. Bu ülkede eğer çok önemli olayları gizli bilgileri biliyor ve saklamayı bilmiyorsanız her an intiharla yüz yüze gelebilirsiniz. Bir arkadaşımın dediği gibi Lafın tamamı aptallara söylenir! Güzel bir Pazar günü diliyorum herkese…