Pazar , 22 Kasım 2020
Anasayfa / BURSA / MURADİYE KÜLLİYESİ 30 EYLÜL’DE AÇILIYOR!

MURADİYE KÜLLİYESİ 30 EYLÜL’DE AÇILIYOR!

Bursa’nın değerlerini bir bir öne çıkaran Büyükşehir Belediyesi, Muradiye Külliyesi’ndeki restorasyon çalışmalarını da tamamladı. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, “Muradiye Külliyesi’nde restorasyon tamamlandı, açılışını 30 Eylül Çarşamba günü yapıyoruz” dedi.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Muradiye Külliyesi’nde son hazırlıkları yapılan restorasyon çalışmalarını yerinde inceledi. Muradiye’deki çalışmaların UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne dahil alanlardaki son restorasyonlar olduğunu ifade eden Başkan Altepe, tarihi eserleri ayağa kaldırmak ve yeniden işlevlendirmek için titizlikle çalıştıklarını vurguladı. Bursa’nın tarih ve kültür şehri olduğunu anlatan Başkan Altepe, “Bursa’nın en büyük özelliği Osmanlı’nın başkenti oluşu… Bizler de sultanların kurduğu semtlerden oluşan Bursa’mızın tüm bu özelliklerini ortaya çıkarmaya gayret ediyoruz. Bu kapsamda tüm külliyeleri ayağa kaldırdık, restore ettik ve onları canlandırarak Bursa’nın UNESCO Dünya mirası listesine adını yazdırdık. Bursa artık evrensel bir değer…” diye konuştu.

“Bursa’da tarihi eser açısından en zengin külliye”
Bursa’nın UNESCO’nun da katkı koyacağı önemli bir merkez olduğunu belirten Başkan Altepe, “Osmanlı saray efradı burada 12 ayrı türbede yatıyor. Sultan II Murat ve Fatih’in çocuklarından torunlarına kadar tüm akrabalarının kabirleri Muradiye’de… Fatih Sultan Mehmet’in iki oğlu, II. Beyazıt’ın iki oğlu, Cem Sultan ve Şehzade Mustafa da Cem Sultan Türbesi’nde… Muradiye Külliyesi, Bursa’da tarihi eser açısından en zengin külliye. Cami, imaret, medrese ve hamamın yanında 12 ayrı türbe de bulunuyor” dedi.
Bursa’nın çok önemli bir eserinin daha ilk günkü orijinal haliyle ayağa kaldırıldığını belirten Başkan Altepe, külliyedeki duvarların üzerine yapılan kaplamalardan orijinal kalem işlerine kadar her köşede titizlikle çalışıldığını söyledi. Külliyenin açılış için gün saydığını kaydeden Başkan Altepe, “Muradiye Külliyesi’nde, kentin farklı noktalarından alınan bir mezar taşları açıkhava müzesi de var. Mezar taşları, Bursa tarihini bize en güzel şekilde anlatıyor. Muradiye, önemli bir merkez oldu. Ziyarete açılışını da 30 Eylül Çarşamba günü yapıyor ve tüm hemşehrilerimizi açılışa bekliyoruz” diye konuştu.