Pazar , 22 Kasım 2020
Anasayfa / EKONOMİ / MÜJDE: BORÇLARIN FAİZLERİ SİLİNİYOR

MÜJDE: BORÇLARIN FAİZLERİ SİLİNİYOR

Başbakan Binali Yıldırım, AK Parti grup toplantısında yaptığı konuşmada binlerce esnafın borcunun faizlerinin silineceğini söyledi. Yıldırım vatandaşların hayatlarını kolaylaştıran düzenlemelerin de yapıldığını belirterek, “Vatandaş bundan sonra mahkeme kararına ihtiyaç duymadan, adlarını soyadlarını değiştirme haklarına sahip olacak. Pasaport ve ehliyet işlemi artık nüfus idarelerinden yapılacak. Emniyetteki 5 bin polis trafikte, güvenlikteki görevlerine dönecek. Muhtarlara da evlendirme yetkisi verilecek. İl ve ilçe müftüleri de resmi nikahları kıyabilecek.” dedi.

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım, partisinin TBMM grubunda konuştu. Başbakan, esnaf ve sanatkarların borçlarının gecikmiş faizlerinin tamamen silineceğini açıkladı. Yıldırım, vatandaşların hayatlarını kolaylaştıran düzenlemelerle ilgili de bilgi verdi. Başbakan, İsrail ile imzalanan mutabakat için “Bu mutabakat kolay olmadı” dedi. Rusya ilişkilerine de değinen Yıldırım, atılan son adımlarla normalleşme sürecinin başladığını söyledi.

İşte Başbakan Yıldırım’ın konuşmasının satırbaşları:

İSRAİL VE RUSYA İLE TEMASLAR
“Kanayan bir yara durmuş, süregelen bir sorun çözüme kavuşmuştur. Türkiye, Filisin halkının haklı davasının her zaman yanında olacaktır. Herkes için barış, herkes için huzur ve esenlik diliyoruz. Lakin zamanın akışı olağanüstü gündemi de getirebiliyor.

Rusya da bizim normalleşme kararlılığımızın bir göstergesidir. Bugünlerde önemli gelişmeler olduğunu paylaşmak isterim. Hem ekonomik hem kültürel işbirliği üzerindeki talihsiz gelişmelerin sonlandırılması için çaba gösterdik. Karşılıklı yazışmalar Türkiye ile Rusya arasındaki buzların çözülmesini sağlamış gösteriyor. Normalleşme sürecinin de başladığını söylebilirim. İşlerin bu noktaya gelmesinde birçok gayret var. Özellikle kardeşlerimiz Kazakistan, Azerbaycan liderlerinin bu konudaki yoğun çabaları için şükranlarımızı sunuyoruz.

Bu dönem, başka bir şey söyledik. Dostlarımızı artıracağız, düşmanlarımızı azaltacağız. Çalışmalarımız devam ediyor. Rusya ile sınırlı değil Akdeniz ve Karadeniz’i çevreleyen dostlarımızla ilişkilerimiz geliştireceğiz.

BİRLEŞİK KRALLIK’IN AYRILMA KARARI
Uluslararası camiada yoğun bir gündem var. Geçtiğimiz günlerde İngiliz halkı AB’den çıkma kararı aldı. Bu kararla birlikte AB yeni ve zorlu bir döneme girdi. Bunu herkesin görmesi gerekiyor. Birleşik Krallık’ın ayrılışı ilk ve dönüm noktası. Bunun pek çok yansımalarını göreceğiz.
Son zamanlarda kendi değerlerinden uzaklaşan AB böyle bir durumla karşı karşıya kalmıştır. Biz Türkiye olarak, her zaman birliğin güçlenerek devamından yana olduk. Güçlü bir AB’nin yolu ise farklılıklara tahammülü olan bir vizyondan geçiyor. Referandum kampanyasında sık sık Türkiye üzerinden ayrımcı söylemleri ihmal etmediler. AB’deki bu sapmalar kısa vadede bile olumsuzlukları daha da derinleştirecektir. Irkçılık, İslam düşmanlığı gibi aşırılıklara karşı mücadele çok daha duyarlı şekilde sürdürlmelidir. AB yalnız değildir. Dünyanın pek çok yerinde ayrımcılık zemin bulmaktadır. Bu vesile ile ABD’deki seçimler öncesinde de sıkça gördüğümüz İslam karşıtı söylemlerden de rahatsız olduğumuzu ifade etmek isterim.

33. FASLIN AÇILMASI
18 Mart’ta yapılan AB zirvesinde, 33 nolu zirve faslı ayın 30’unda müzakereye açılacaktır. Hayırlı uğurlu olsun. İlgili bakanlarımız Brüksel’de hazır bulunacak ve bir faslın daha açılışını gerçekleştirecektir. AB yolundaki çalışmalar daha da ivmelenecek, daha da hızlanacak.

MÜLTECİ SORUNU
AB, göçmen konusunda da iyi bir imtihan veremedi. Biz vazifemizi üstlenirken, dünya kamuoyu bu çabalarımızı seyretmekle yetindi. 3 milyona yakın Suriyeliye evsahipliği yapan Türkiye, BM raporuna göre en fazla göçmen barındıran ülkedir. Çağrılarımızı yaptık ne AB, ne ABD; beklenen desteği alamadık. AB ve ABD bu yüke omuz vermek zorunda. Ahlaki sorumluluk gereği bizim değerlerimize uygun olan, bu 3 milyon kardeşimizin yaşam şartlarının iyileştirilmesidir. 11 milyar 700 milyon dolar bütçe kullandık. Uluslararası toplumun katkısı 20’de biri.

“MİLLETİMİZ AK PARTİ İKTİDARINDA YENİDEN AYAĞA KALKTI”
Bölgemiz kaos içerisinde. Türkiye bu fırtınalı denizde sağlam, güvenli ve istikrarlı bir liman olmaya devam ediyor. Sayın Recep Tayyip Erdoğan 2001’de yakmış olduğu meşale ülkemiz üzerindeki sis bulutlarını dağıttı. Ümitsizlik ve çaresizlik içerisindeki milletimiz AK Parti iktidarında yeniden ayağa kalktı. Yeniden diriliş, yeniden yükseliş inancını bütün milletimizle paylaştık. Büyük işlere, büyük hizmetlere imza attık. Ne siyasi, ne ekonomik odaklara boyun eğmedik. Demokrasi ve hukuktan bir an olsun ayrılmadık. İleri demokrasi ve hukuk devletine, gelişmiş kalkınmış bir Türkiye için gerekli reformları yaptık. Toplumun bütün kesimlerin refahını artırmak için yorulmadan çalıştık, çalışmaya devam ediyoruz.

ESNAFIN BORÇ FAİZLERİ SİLİNİYOR
Esnafımızın gecikmiş borçlarının faizlerini siliyoruz. Kalan borçlarını da yeniden yapılandırıyoruz. Gümrük ve Ticaret Bakanlığımızın yaptığı titiz çalışma sonucu 110 bin esnafımızın tamamını 400 milyon liralık yükten kurtarıyoruz. Esnafımız borcun anaparasını ödeyecek, ayrıca yeniden taksitlendirilecek.

TARIMDAKİ YATIRIMLAR
Türkiye önemli bir tarım ülkesidir. Çiftçiler için yeni açılımlar getiriyoruz. Türkiye’nin geleceği tarımdadır. Tarım potansiyelimizi açığa çıkarmak ve tarım ve hayvancılığın payını artırmak ana hedefimiz olacaktır. Hububat hasatı devam ediyor. Toprak Mahsulleri alımlara başladı. 1,25 milyon ton buğday alımı gerçekleşti. Üreticimizin fiyatlardan memnun olmasından dolayı Ofis devreye girmiyor. Özellikle Trakya bölgesinde buğday fiyatları biraz düşüş eğiliminde, Ofis burada fiyat açıklama ihtiyacı duymuştur. Ofisin ürün alımlarında üreticiden ton başına kestiği boşaltma ücretini de kaldırıyoruz. Biz çiftçimizin, üreticimizin her zaman yanında olduk. Ürün asla tarlada kalmayacak. Kurda, kuşa yem etmeyeceğiz. Don, sel, kuraklık gibi afetlerden zarar gören çiftçilerimiz var. Çalışmalar titizlikle devam ediyor. Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakanlığımız başta olmak üzere bakanlıklar çalışmalarını yapıyor.

BU TOPRAKLAR MİLLİ SERVETİMİZ
Topraklarımızı geleceğimiz olarak görüyoruz. Yeni bir uygulamaya daha geçiyoruz. 6,5 milyar hektar büyüklüğündeki ovamızı tarımsal sit alanı ilan ediyoruz. Atılacak tohum, dikilecek her fidan, buralara çivi çakılmayacak, tarım arazisi olarak kalmaya devam edecek. Ekilemeyen arazilerimizi atıl olmaktan çıkarıyoruz. Ekilmeyen arazileri sahipleri namına değerlendireceğiz. Bu topraklar milli servetimiz. Ekilmeyen 2 milyon hektar tarım arazisinden 16 milyar lira tarımsal hasıla hedefliyoruz.

BU DESTEK DEĞİL DE NEDİR SAYIN KILIÇDAROĞLU?
Yurt dışından toprak kiralamak vizyon meselesidir. Anamuhalefet liderinin bunu anlamaması normaldir. Muhalefet ülkemize toprak kazandırmanın nesinden rahatsız olur anlamak mümkün değil. Biz nüfusumuzun 100, 120 milyona ulağacağı günleri düşünerek bu adımlara atıyoruz. Muhalefet milli gelirin yüzde 1’inin ödenmediğini iddia ediyor. Bunu yasa haline getiren biziz. 2015’in milli geliri 1,913 milyar lira, tarıma verdiğimiz destek 10 milyarın üzerinde. Bu destek değil de nedir Sayın Kılıçdaroğlu? 2015 yılı sonunda eriştiği meblağ 19 milyar 590 milyondur. Meşhur hesap uzmanı hesapla bakalım. Hesapla da görelim, tarıma destek ne kadar? Biz çiftçi, üretici olunca asla cimri olmayız. Kürsüden değil, kasadan konuşuruz.

HAYVANCILIK ALANINDAKİ YATIRIMLAR
Her bir ürünü en verimli olduğu alanda destekleyeceğiz. Çiftçimiz hangi ürünü, nerede ekecek bilecek, toprağa rastgele tohum saçma dönemi bitecek. Ekilecek ürün listesini çiftçilerimizle ağustosta paylaşacağız. Sulama yönetimindeki çok başlılığa son vereceğiz. Sulama birliklerinin beceriksizliğini ortadan kaldıracağız. Her işletmeyi Tarım Bakanlığı’ndan 16 bin uzmana zimmetliyoruz. Hayvan varlığını artırmak için çalışmalar yapıyoruz. Hayvancılıkta havza modelini geliştireceğiz. Doğu ve güneydoğu bölgesi yetiştiriciliğin merkezi olacak. Buzağı desteğini de 550 liraya çıkardık, daha da artıracağız. Meraların kullanımını sağlamak için mera ıslah çalışmalarını hızlandırıyoruz.

MUHTAR VE MÜFTÜLERE EVLENDİRME YETKİSİ
AK Parti hayatın her alanında ne ihtiyaç varsa çözüm üreten bir parti olmaya devam etti. Birinci müjdemiz İçişleri’nde vatandaşlık hizmetlerinde yenilik geliyor. Artık nüfus müdürlüklerine gitmeye ihtiyaç kalmayacak. Vatandaş bürokrasiyle uğraşmayacak. Vatandaş bundan sonra mahkeme kararına ihtiyaç duymadan, adlarını soyadlarını değiştirme haklarına sahip olacak. Pasaport ve ehliyet işlemi artık nüfus idarelerinden yapılacak. Emniyetteki 5 bin polis trafikte, güvenlikteki görevlerine dönecek. Muhtarlara da evlendirme yetkisi verilecek. İl ve ilçe müftüleri de resmi nikahları kıyabilecek.

OSMAN GAZİ KÖPRÜSÜ’NÜN AÇILIŞI
50 yıllık hayal gerçek oluyor. Dünyanın 4’üncü büyük köprüsü perşembe günü Osman Gazi Köprüsü hizmete hazır, geçit vermeye başlıyor. Bu eser AK Parti’nin eseridir. Millet kime, iş vereceğini iyi biliyor. Muhafelete konuşma, AK Parti’ye çalışma görevi veriyor. Kabul etmek lazım, konuşma konusunda uzmanlıklarına saygı duyuyoruz. Bizim onların konuşma uzmanlığına erişmemiz çok kolay değil.