Perşembe , 19 Kasım 2020
Anasayfa / DÜNYA / MUHALİFLER İHA DÜŞÜRDÜ

MUHALİFLER İHA DÜŞÜRDÜ

Muhalifler İHA düşürdü
Suriye’de muhalifler, rejim ordusuyla çatışmaların devam ettiği Halep’in güney kırsalında bir insansız hava aracını düşürdü. İHA’nın Türk savaş uçaklarınca düşürülen hava aracına benzerliği dikkat çekiyor.Suriye’de muhalif Ceyşul Mucahidin grubu, Halep’in güney kırsalında bir Rus gözetleme uçağını düşürdüklerini duyurdu. İnsansız uçağın görüntüsünü internet üzerinden paylaşan muhalif grup, İHA’nın Rus yapımı olduğunu öne sürdü. İnsansız uçağın, geçen Cuma Türk savaş uçakları tarafından düşürülen İHA’ya benzerliği dikkat çekiyor.
Geçtiğimiz Cuma günü, Suriye sınırından Türkiye hava sahasına giren milliyeti bilinmeyen bir insansız hava aracı da Türk savaş uçakları tarafından düşürüldü. Başbakan Davutoğlu, düşürülen İHA’nın Rus yapımı olduğunu açıklarken, Rusya, “Tüm insansız hava araçlarımız planlandığı gibi faaliyetlerini sürdürmektedir” açıklamasını yapmış, bir ABD’li yetkili, ‘Rusya’ya ait olmasından şüpheleniyoruz” demişti.
Söz konusu bölgede muhalifler, rejimin güçleriyle çatışmaya devam ediyor. Lübnan Hizbullah’ı ve Şii milislerin desteklediği Esed güçleri, Halep’in güney kırsalında günler önce muhaliflere karşı büyük bir saldırı başlatmıştı. Muhalifler cephe hattında onlarca rejim askerini öldürdüklerini duyurmuştu. AL JAZEERA
RUS YAPIMI OLDUĞU KESİN, KİME AİT BELLİ DEĞİL
Öte yandan Türkiye sınırlarında F-16’lar tarafından düşürülen İHA’nın Rus yapımı olduğu kesinleşti. Başbakan Ahmet Davutoğlu bugün katıldığı A Haber canlı yayınında, “İndirilen insansız hava aracı, daha primitive bir model ama Rus yapımı. Rusya bize bunun kendisine ait olmadığını söyledi. Biz bu anlamda elimizde bir ayrı veri olmadan herhangi bir suçlamada bulunmayız” diye konuştu.Unknown
Rusya’nın İHA’nın kendilerine ait olmadığını açıkladığını belirten Davutoğlu, “Bu İHA, Esed rejimine de ait olabilir, PYD’ye veya başka unsurlara da ait olabilir” dedi.