Pazar , 22 Kasım 2020
Anasayfa / GENEL / MİT ŞİFREYİ ÇÖZDÜ

MİT ŞİFREYİ ÇÖZDÜ

ByLock mesajlaşma ağının şifresinin çözülmesinden sonra Fetullahçı Terör Örgütü’nün ‘kriptolu’ olan ve bugüne kadar hiç tespit edilemeyen çok sayıda üyesinin de belirlendiği öğrenildi. MİT’in mesajları incelemesinden sonra FETÖ ile bağlantılı olabilecek kişilerin listesini emniyet birimlerine gönderdiği belirtildi. Şimdiye kadar listede ismi bulunan yaklaşık bin kişinin Türkiye’nin bir çok ilinde düzenlenen operasyonlarla gözaltına alındığı bildirildi.

Fetullahçı Terör Örgütü üyelerinin kullandığı kriptolu mesajlaşma ağı ‘ByLock’un şifresinin Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) tarafından kırılmasından sonra bu sistemi kullandığı tespit edilen 55 bin kişinin 18 milyon mesajı deşifre edildi. Mesajları tek tek incelemeye alan MİT’in, gözaltı işlemleri için emniyet birimlerine liste gönderdiği ortaya çıktı. Şimdiye kadar ‘ByLock’ mesajlaşma ağını kullanan bine yakın kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

İzmir Cumhuriyet Başsavcıvekili Okan Bato’nun talimatı ile İzmir Emniyeti Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, geçtiğimiz hafta FETÖ üyesi olduğu ve kriptolu mesajlaşma ağı ‘ByLock’ sistemini kullandığı öne sürülen adliyede görevli 83 katip ve yazıişleri müdürünü gözaltına aldı. Yine önceki gece düzenlenen operasyonda, ‘ByLock’ kullandığı belirtilen aralarında şube ve ilçe emniyet müdürlerinin de bulunduğu toplam 101 emniyet görevlisinin 50’si gözaltına alındı.

2013 İLE 2015 YILLARI ARASINDA KULLANDILAR
FETÖ’nün kriptolu ‘ByLock’ sistemini 2013 ile 2015 yılları arasında kullandığı belirlendi. Yaklaşık 3 yıl öncesine kadar android işlemcili cep telefonlarının indirme mağazası olan Google Play ve Store’de bulunan Bylock’un daha sonra kaldırıldığı öğrenildi. Ancak FETÖ tarafından bu programın daha da genişletilerek örgüt üyelerinin telefonlarına flash bellek veya bluetooth ile yüklendiği tespit edildi. 2015 sonrasında FETÖ’nün başka bir kriptolu mesajlaşma ağı olan Eagle’yı kullanmaya başladığı belirtildi.

MİT ŞİFREYİ KIRDI 18 MİLYON MESAJI DEŞİFRE ETTİ
FETÖ’nün iki yıl boyunca kullandığı ‘ByLock’un şifresi MİT tarafından kırıldı. Bu sistemi kullanan 55 bin kişinin yazdığı 18 milyon mesajın da deşifre edildiği öğrenildi. Deşifre edilen 18 milyon mesajın içeriğinin tek tek incelendiği bildirildi.

KRİPTOLULAR DEŞİFRE OLDU
ByLock mesajlaşma ağının şifresinin çözülmesinden sonra Fethullahçı Terör Örgütü’nün ‘kriptolu’ olan ve bugüne kadar hiç tespit edilemeyen çok sayıda üyesinin de belirlendiği öğrenildi. MİT’in mesajları incelemesinden sonra FETÖ ile bağlantılı olabilecek kişilerin listesini emniyet birimlerine gönderdiği belirtildi. Şimdiye kadar listede ismi bulunan yaklaşık bin kişinin Türkiye’nin bir çok ilinde düzenlenen operasyonlarla gözaltına alındığı bildirildi.

KAYNAK: Habertürk