Pazar , 22 Kasım 2020
Anasayfa / DÜNYA / MHP’nin ‘2002 sendromu’ korkusu
MHP Genel Baþkaný Devlet Bahçeli, partisinin grup toplantýsýnda konuþtu

MHP’nin ‘2002 sendromu’ korkusu

MHP’de parti kurmayları, AK Parti ile koalisyon istiyor. Ancak Bahçeli’nin 2002’de MHP’yi baraj altında bırakan koalisyon tecrübesini göz önüne aldığı öne sürülüyor.

Meclis’te yarın gerçekleştirilecek yemin törenin ardından koalisyon temasları hız kazanacak. Kulislerde AK Parti-MHP koalisyonu ağırlık kazanırken MHP lideri Bahçeli’nin hem AK Parti’ye hem de CHP’ye yönelik sert tutumu AK Parti-MHP koalisyonun geleceğiyle ilgili de soru işaretleri yarattı. Bahçeli’nin bu tutumu erken seçim istediği yorumlarına yol açtı. Koalisyon için ilk adım yarından itibaren başlayacak olan Meclis Başkanlığı seçiminde atılacak. Zira 7 Haziran seçimlerinde parlamentoya girmeyi başaran 4 partinin sandalye sayısı tek başına Meclis Başkanı seçmeye yetmiyor. Kulislerde en çok dile getirilen ise AK Parti-MHP koalisyonu. MHP’de parti kurmayları ve teşkilat, AK Parti ile koalisyon istiyor. Ancak Bahçeli’nin 1999 yılında kurulan ve 2002 seçimlerinde MHP’yi baraj altında bırakan koalisyon tecrübesini göz önüne aldığı bu yüzden koalisyona mesafeli durduğu ileri sürülüyor. 7 Haziran seçimlerinden bu yana Bahçeli’nin tavrında hiç esneme olmaması AK Parti -MHP koalisyonu önünde en büyük engel olarak duruyor. Bahçeli’nin tavrı birçok koalisyon seçeneğinin de önünü kapattı. Gerek MHP’nin HDP tutumu, gerekse MHP lideri Devlet Bahçeli’nin CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile yaşadığı polemik olası bir MHP-CHP koalisyonuna kapılarını tamamen kapatırken, koalisyon seçeneklerini de AK Parti ile sınırlandırdı. Kulislerde muhalefetin bu tutumundan dolayı kasım ayında erken seçim ihtimali de konuşulmaya başlandı.
‘HDP İLE İSMİMİZİ AYNI CÜMLEDE KULLANMAYIN’
MHP Genel Başkan Yardımcısı Celal Adan, “partimiz ile bölücülerin siyasi uzantılarının bırakınız aynı koalisyonda yer almasını, aynı cümle içinde kullanılmasını bile zul sayarız” ifadesini kullandı. Adan, yaptığı yazılı açıklamada, 7 Haziran seçimlerinde milletin son derece net mesajlar verdiğini belirterek, seçim sonrasında ortaya çıkan tabloya ilişkin yapılan birtakım analizleri anlamalarının ve kabul etmelerinin mümkün olmadığını kaydetti.

Sabah