Pazar , 22 Kasım 2020
Anasayfa / DÜNYA / MHP kararını açıkladı Ankara karıştı

MHP kararını açıkladı Ankara karıştı

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin, TBMM Başkanlık seçimlerinde, “her 4 turda da, kendi adayımıza oy vereceğiz” açıklaması, Ankara kulislerine bomba gibi düştü. MHP lideri Bahçeli, “4. turda da adayımıza oylarımızı kullanacağız. Diyeceksiniz ki ‘iki adayın dışında isim yok’ 80 tane geçersiz oy çıkacak demektir, bunun manası odur” dedi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, “CHP Genel Başkanı, AKP dışındaki hükümet seçeneklerini kurnazca sıfırlayarak kendi önünü açmıştır. Nitekim AKP-CHP koalisyonunun kurulması an meselesidir” ifadelerini kullandı.

“İLKELERİMİZİN KABULÜ ÖN ŞARTTIR”

MHP lideri Bahçeli, “Eğer ki tüm alternatifler tüketilir ve siyasi istikrarsızlık baş gösterirse, Türkiye’yi Allah’ın izniyle namerde muhtaç etmeyiz, sorumluluktan kaçmayız. Fakat bunun için üç haftadır dile getirdiğimiz ilkelerimizin kabulü ön şarttır” dedi.

“Sayın Kılıçdaroğlu Başbakanlık makamını şahsıma lütfetme yetkisini kimden ve nasıl almıştır?” diyen Bahçeli, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Başbakanlık ganimeti bulmuştur da göz tokluğu, mevki doygunluğu ve alicenaplık göstererek buna bizi mi layık görmektedir? Milletin bize vermediği yetkiyi Sayın Kılıçdaroğlu nasıl sunabilmektedir? Bu ne cürettir, bu ne pişkinliktir?”

“CHP’NİN TUTARLILIK İMTİHANINDAN GEÇECEĞİ ÇOK AÇIKTIR”

Bahçeli, Meclis Başkanı seçimi ile ilgili olarak da “MHP, tüm oylamalarda Meclis’te bulunarak Sayın İhsanoğlu’nu sonuna kadar destekleyecek ve demokratik tavrını gösterecektir. Sayın İhsanoğlu’nun Cumhurbaşkanı olması yönünde siyasi faaliyet gösteren CHP’nin, TBMM Başkanı seçiminde tutarlılık imtihanından geçeceği çok açıktır” şeklinde konuştu.

“DÖRDÜNCÜ TURDA 80 TANE GEÇERSİZ OY ÇIKACAK”

Bahçeli, partisinin TBMM Grup Toplantısı’ndan ayrılırken de gazetecilerin sorularını yanıtladı.

TBMM başkanlığı seçimi ile ilgili olarak Bahçeli, dördüncü turda da kendi adaylarına oy kullanacaklarını belirterek, “80 milletvekili de orada olacak. Diyeceksiniz ki ‘iki adayın dışında oy pusulasında isim yok; o zaman ne yapacaksınız?’ 80 tane geçersiz oy çıkacak demektir, bunun manası odur” dedi.

İSMET YILMAZ BAŞKAN

MHP, Bahçeli’nin bu çıkışına uygun hareket ederse, 4. turda AK Parti’nin oylarıyla İsmet Yılmaz’ın TBMM Başkanı seçilmesine kesin gözüyle bakılıyor. HDP’nin son turda CHP ‘nin adayı Baykal’a oy vermesi halinde bile, 132 vekili olan CHP ile, 80 vekili olan HDP’nin birlikte, 258 vekile sahip AK Parti’yi geçmeleri mümkün olamayacak.

A Haber