Pazar , 22 Kasım 2020
Anasayfa / EKONOMİ / MERKEZ’DEN KRİTİK AÇIKLAMA!

MERKEZ’DEN KRİTİK AÇIKLAMA!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) bugün yapılan Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında faiz kararını açıkladı.

Merkez Bankası bugünkü PPK toplantısında yüzde 7,50 seviyesinde bulunan politika faizi olan 1 haftalık repo faizlerinde değişikliğe gitmedi.

PPK, faiz koridorunun alt bandı olan gecelik borçlanma faizini yüzde 7,25; koridorun üst bandı olan gecelik borç verme faizini yüzde 10,75; piyasa yapıcısı bankalara repo işlemleri yoluyla tanınan borçlanma imkanı faizini de yüzde 10,25 düzeylerinde sabit tuttu.

TCM, Geç Likidite Penceresi uygulaması çerçevesinde, Bankalararası Para Piyasası’nda saat 16.00–17.00 arası gecelik vadede uygulanan Merkez Bankası borçlanma faiz oranını yüzde 0, borç verme faiz oranı yüzde 12,25 olarak tuttu.

BORSADA SON DURUM İÇİN TIKLAYINIZ…

Dolar kurunda yılbaşından bu yana yaşanan rekor artış ve Amerikan Merkez Bankası’nın (FED) 2006 yılından bu yana beklenen faiz artışını Eylül ayındaki para politikası kurulu (Açık Piyasa Komitesi – FOMC) toplantısında da yapmaması üzerine gözler FED’in Eylül toplantısında alacağı kararı beklediğini bildiren Merkez Bankasına çevrilmişti.

1 DOLAR KAÇ LİRA OLDU?

İşte Merkez Bankası PPK açıklamasının satırbaşları:

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı başkanlığında yapılan Para Politikası Kurulu kararları ile ilgili açıklama yapıldı.

Bankadan yapılan açıklamada, Merkez Bankası bünyesindeki Bankalararası Para Piyasası ve Borsa İstanbul Repo–Ters Repo Pazarlarında uygulanmakta olan faiz oranları ile bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının sabit bırakıldığı belirtildi.

Toplantı sonrasında yapılan açıklamada şöyle denildi:

“Sıkı para politikası duruşunun ve alınan makroihtiyati önlemlerin etkisiyle kredi büyüme hızları makul düzeylerde seyretmektedir. Dış ticaret hadlerindeki olumlu gelişmeler ve tüketici kredilerinin ılımlı seyri cari dengedeki iyileşmeyi desteklemektedir. Yılın ilk yarısında dış talep zayıf seyrini korurken iç talep büyümeye ılımlı düzeyde katkı vermiştir. Önümüzdeki dönemde Avrupa Birliği ülkelerinin talebindeki artışın da katkısıyla büyüme kompozisyonunun kademeli olarak net ihracat lehine değişmesi beklenmektedir. Kurul, açıklanan yapısal reformların uygulamaya geçirilmesinin büyüme potansiyelini önemli ölçüde artırabileceğini değerlendirmektedir.

KURDAKİ HAREKET ÇEKİRDEK ENFLASYON EĞİLİMİNDEKİ İYİLEŞMEYİ GECİKTİRİYOR

Enerji fiyatlarındaki gelişmeler enflasyonu olumlu yönde etkilemeye devam etmektedir. Bununla birlikte, döviz kuru hareketleri çekirdek enflasyon eğilimindeki iyileşmeyi geciktirmektedir. Bu çerçevede Kurul, yurtiçi ve küresel piyasalardaki belirsizliklerin enflasyon beklentileri üzerindeki etkileri ile enerji ve gıda fiyatlarındaki oynaklıkları dikkate alarak, gerekli görülen süre boyunca likidite politikasındaki sıkı duruşun korunmasına karar vermiştir. Ayrıca Kurul, “küresel para politikalarının normalleşme sürecinde yol haritası” kapsamında alınan ve alınması öngörülen önlemleri değerlendirmiştir.

Önümüzdeki dönemde para politikası kararları enflasyon görünümündeki iyileşmenin hızına bağlı olacaktır. Enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları ve enflasyonu etkileyen diğer unsurlar yakından izlenecek ve enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar getiri eğrisini yataya yakın tutmak suretiyle para politikasındaki temkinli duruş sürdürülecektir.

Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul’un geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulanmalıdır. ”