Pazar , 22 Kasım 2020
Anasayfa / DÜNYA / Mehmet Metiner: Kobani’yi PKK’ya Esad teslim ettirdi

Mehmet Metiner: Kobani’yi PKK’ya Esad teslim ettirdi

AK Parti İstanbul Milletvekili Mehmet Metiner, Kobani’de gerçekleşen PYD-DAEŞ çatışmasının iç yüzünü anlattı.

Esad rejiminin DAEŞ’i kullanarak Kobani’yi PKK’ya teslim ettiğini söyleyen Metiner, “Bölgede bir Kürt devleti değil PKK devleti isteniyor bu ikisi iyi ayırt edilmeli” dedi.

KOBANİ PYD’YE BIRAKILDI

Suriye rejimi Türkiye’nin başını belaya sokmak için altın tepsi içinde o bölgeyi PKK’ya teslim etti. Arada da Talabani vardı. Talabani’yi çağırdı. PYD yani Suriye’nin Kandil’i dedi ki ‘Ben emrindeyim, sen bana burayı ver, ben rejim yanlısı muhalefete katılmayacağım’, bu pazarlığın neticesinde.

PYD KÜRTLERİ TEHCİRE ZORLADI
PYD yani Kandil, Suriye’nin kuzeyinde yerleştiğinde ne yaptı? Asıl Suriyeli Kürtleri yani o toprağın olan yerleşik Kürt halkını, Barzani’den yana olan Kürt halkını tehcire tabi tuttu. On binlerce Kürt Suriye’nin Kuzeyi’ne silahları ile yerleştikten sonra tehcire tabi tutuldu. Siz o HDP Eş Başkanı’nın bir tek gün olsun on binlerce Kürdü tehcire tabi tutan PYD’nin o acımasız politikalarını eleştirdiğini duydunuz mu? Sanki PYD Suriyeli Kürtlerin kurduğu bir örgüt, DAEŞ, Esad, onların ülkelerine hücum ettiğinde onlar da silahlı direniş veriyorlar, dolayısıyla selamlıyoruz. Yok böyle bir şey Kürt devleti kurulmuyor orada, PKK’nın Kürt devleti diye bir hassasiyeti yok. Öyle bir hassasiyeti olsa Barzani düşmanlığı yapmaz. Barzani düşmanlığı niye? PKK orada bir iktidar kavgası veriyor, üzerinde hakim olabileceği bir coğrafya arayışı içerisinde. Bunun Kürtlükle bir alakası yok.

‘Suriye’nin kuzeyinde Kürt devleti kurulmak, Kürt koridoru açılmak isteniyor, AK Parti hükümeti bundan son derece rahatsız.’ Ne münasebet, Barzani’den rahatsız değiliz, oradaki Kürt kazanımından rahatsız değiliz. Arapların, Türkmenlerin kazanımlarından rahatsız değiliz. Hepsi bizim kardeşimizdir, onların kazanımları Türkiye’nin kazanımlarıdır. Orada uluslararası koalisyonu Türkiye’nin içini oymaya dönük bir operasyonu var, PKK bir manivela olarak, bir araç olarak kullanılıyor. Ve orada bir PKK devleti. PKK üzerinden Türkiye siyaseten istikrarsızlaştırılmak isteniyor ve Türkiye Kürtlerine bu kaybettirecek.

A Haber