Pazar , 22 Kasım 2020
Anasayfa / GENEL / Meclis olağanüstü toplandı

Meclis olağanüstü toplandı

Oturumu yöneten CHP Meclis Başkanvekili Şafak Pavey, yaptığı konuşmada “İnsanlarımız, öfkelerimizden, nefretlerimizden daha kıymetliler. Çünkü bu vatan hırslarımızdan çok daha değerli. Biz varlıklarımıza bir şey katmak için değil, varlıklarımızla bir şey katmak için yüce Meclis’teyiz. Oldukça hassas günlerdeyiz. Siyasi şiddet, toplumsal huzursuzluk bize her zamankinden çok daha acil, sağduyu ve mantığa çağırıyor. Felaketin neye benzediğini unutanlara, su satmak için yangın çıkarmak fikri cazip gelebilir. Fakat yangın bir felakettir. Ve felaketten kar umanları da kül eder. Alternatif hafızalar ülkesi olmaktan vazgeçip, sadece ortak hafızamızı takip etsek düzlüğe çıkabileceğimizi düşünüyor, inanıyor ve güveniyorum. Toplumumuza borçlu olduğumuz davranışlarımızı, ahlaki sorumluluklara göre düzenleyeceğimizden kuşkum yok. Ve bunu kendi adıma da taahhüt ediyorum. Yüce Meclis’in değerli milletvekillerini saygıyla selamlıyor, TBMM’nin 90. birleşimindeki gündeme geçiyorum.” dedi.

BÜLENT ARINÇ: ÇÖZÜM SÜRECİ TÜRKİYE’NİN SON ŞANSIDIR

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, hükümet adına açıklama yaptı. Arınç’ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle;

Sayın Başkan, değerli milletvekili arkadaşlarım, hepinizi saygıyla selamlıyorum. CHP grubu adına olağanüstü toplantı ve Meclis Araştırma Komisyonu kurulmasıyla ilgili teklifi görüşmek züere toplanmış bulunuyoruz. görüşmelerimizin verimli olmasını diliyorum. Özellikle son günlerde yaşanan kalplerimizi kanatan, vicdanlarımızı sızlatan acı olayların henüz içerisinde bulunduğumuz adli ve idari soruşturmaların devam ettiğğ bir zamanda hükümetimizin terörle, teröristlerle top yekün mücadele kapsamında yaptığı çalışmalar içerisinde konunun görüşülmesine zaruret hasıl olmuştu. Bunu CHP grubu yerine getirdi, onun için teşekkür ediyorum. Komisyon kurulabilir korumayabilir bunlar sizlerin değerli oylarınızla belli olacaktır.
Son günlerde yaşanan olayları hepimiz acı ile karşıladık ve tepkimizi verdik. Ayrıntılarını biraz sonra vereceğim şiddet olayları kapsamında ülkemizde bir üzüntünün hakim olduğunu söyleyebilirim. Memleketini seven herkes üzüntülü ve tepkilidir. Meclis olarak bunu görüşmek hepimizin göreviydi. Bu günkü konumuz ülkemizde giderek artan terör olaylarını nedeni araştırmak ve engellemek için meclis komisyonunun kurulmasını içeriyor. Bu konuda iki rapor vardır. İnsan hakları inceleme komisyonunun hazırladığı bir rapordur. Bu Şubat 2013’tedir. Yine aynı dönemde Kasım 2013 tarihli meclis araştırma raporumuz var. Bunun ayında geçtiğimiz dönemde 10 Temmuz 2014 tarihli terörün sona erdirilmesi maddeli kanun hazırlanmış ve resmi gazete yayınlanmıştır.

“ÇÖZÜM SÜRECİ TÜRKİYE’NİN SON ŞANSIDIR”

Terör operasyonlarında bin 61 kişi gözaltına alındı, 156 kişi serbest bırakıldı. PKK ve DHKP-C’ye yönelik operasyonda 847 kişi gözaltına alındı. DAEŞ’e yönelik 136 kişi gözaltında alındı, 31 tutuklu var.

Kırılma noktalarından biri 6-8 Ekim olaylarıdır. HDP’li siyasilerin tehditkar açıklamaları süreci istismar etti. Tüm terör örgütlerine karşı geniş kapsamlı operasyon yapılıyor. Hükümetimiz DAEŞ’i 2013 yılında terör örgütü olarak ilan etti. Çözüm süreci Türkiye’nin son şansıdır.

OSMAN BAYDEMİR: ÇATIŞMALARA DUR DİYELİM

HDP adına açıklama yapan Şanlıurfa milletvekili Osman Baydemir şunları söyledi:

Yaşadığımız acılar son acımız olsun diyorum. Tek bir kardeşimizin kardeşimizin hayatımızı yitirmesini istenmiyorsak irade Meclis’tir. Çatışmalara dur diyelim. Barış zeminine dönüşten başka çaremiz yok. Ceylanpınar’da katledilen polisler kardeşimizdir. Misliyle yanıt vermekle sorunu çözemeyeceğiz. Ele ele vererek toplumun tek bir ferdinin hayatını kaybetmeyeceği zemini inşa edelim. Sayın Davutoğlu’nun ve sayın Cumhurbaşkanı’nın yaptığı konuşma barışa suikast girişimidir. Gelin HDP olarak şiddet, ‘Savaş kimden gelirse gelsin hep birlikte sizin savaş yapmanız izin vermeyeceğiz’ diyelim.