Perşembe , 19 Kasım 2020
Anasayfa / GENEL / MECLİS BAŞKANINI SEÇİYOR!

MECLİS BAŞKANINI SEÇİYOR!

1 Kasım seçimlerinin ardından yeni Meclis’in başkanı bugün belli oluyor. Başkanlık için AK Parti’den İsmail Kahraman, CHP’den Gülsün Bilgehan, MHP’den Yusuf Halaçoğlu ve HDP’den Dengir Mir Mehmet Fırat yarışacak. Meclis’teki sandalye dağılımına göre Kahraman’ın 3’üncü turda yeterli oyu alarak seçilmesi bekleniyor.
TBMM, bugün başkanını seçiyor. Saat 15.00’te toplanan TBMM Genel Kurulu’nda başkanlık için AK Parti’den İsmail Kahraman, CHP’den Gülsün Bilgehan, MHP’den Yusuf Halaçoğlu ve HDP’den Dengir Mir Mehmet Fırat yarışacak.
MECLİS TARTIŞMAYLA AÇILDI

Meclis oturumunda HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, Mardin, Cizre ve Yüksekova’da uygulanan sokağa çıkma yasağıyla ilgili görüşlerini dile getirdi. HDP Mardin milletvekillerinin şu an açlık grevinde olduğunu dile getiren Baluken, uygulamaların darbe uygulaması olduğunu söyledi. Bu uygulamaların Meclis gündemine alınmasını isteyen Baluken’e Baykal, bu konuların önemli olduğunu belirterek, elbette önümüzdeki günlerde konunun ele alınabileceğini ifade etti.

HDP’li milletvekilleri Meclis Genel Kurulu’nda Doğu ve Güneydoğu’da çekilen bazı fotoğrafları havaya kaldırarak gösterdi. Baluken’in katliam yapıldığını söylemesi üzerine AK Partili milletvekilleri alkışla tepki gösterdi.

AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal, Baluken’in bir parlamenter olarak konuştuğunu belirterek, kamu güvenliğini sağlayan güvenlik güçlerine yönelik böyle bir ifade kullanamayacağını savundu.

Yaşanan tartışmaların ardından yemin etmeyen milletvekilleri kürsüye çağrılarak yemin etmeleri istendi. Daha sonra tezkereler okundu.

ZANA YEMİNİNİ TEKRARLAMADI! ZANA YEMİNİNİ TEKRARLAMADI!

3’ÜNCÜ TURA KALACAK

Başkan seçimi gizli oyla yapılacak. 4 tur olan başkanlık seçiminde ilk 2 oylamada, üye tam sayısının 3’te 2 çoğunluğu, diğer deyişle 367 oy aranacak.

TBMM’de AK Parti’nin 317, CHP’nin 134, HDP’nin 59, MHP’nin 40 sandalyesi bulunuyor. İlk 2 turda hiçbir partinin diğer partilerin adaylarını desteklememesi durumunda, başkanlık için üye tam sayısının salt çoğunluğu olan 276 milletvekilinin oyunun arandığı 3’üncü oylamaya geçilecek. Bu oylamada, AK Parti adayı Kahraman’ın TBMM Başkanı seçilmesi bekleniyor.

AK PARTİLİ 6’NCI BAŞKAN

2002 yılından bu yana TBMM’yi AK Partili başkanlar yönetiyor. Bülent Arınç, Köksal Toptan, Mehmet Ali Şahin, Cemil Çiçek ve İsmet Yılmaz daha önce bu görevi üstlenen AK Partili isimlerdi. Kahraman bugün seçilirse, AK Partili 6’ncı TBMM Başkanı olacak.

HDP’NİN MECLİS BAŞKAN ADAYI BELLİ OLDU HDP’NİN MECLİS BAŞKAN ADAYI BELLİ OLDU

CHP’NİN MECLİS BAŞKAN ADAYI OLDU CHP’NİN MECLİS BAŞKAN ADAYI OLDU

MHP’NİN MECLİS BAŞKAN ADAYI BELLİ OLDU! MHP’NİN MECLİS BAŞKAN ADAYI BELLİ OLDU!

GRUP TOPLANTISI ERTELENDİ

AK Parti, bugün TBMM Grubu’nu toplamayı planlıyordu. Ancak hükü- met kurma süreci uzayınca, grubun toplanması da ertelendi. Meclis Baş- kanlığı seçiminin tamamlanmasının ardından, yarın da kabinenin açıklanması durumunda, grup toplantısı salı veya çarşamba günü yapılacak. Toplantıda, TBMM Başkanlık Divanı’nda AK Parti’ye düşen üyelikler ile grup başkanvekilleri ve AK Parti TBMM Grup Yönetimi belirlenecek.

HDP’NİN ADAYI DEĞİŞMEDİ

HDP bugünkü oylama öncesi adayını açıklayan son parti oldu. 7 Haziran sonrasında olduğu gibi HDP, yine Dengir Mir Mehmet Fırat’ı aday gösterdi. Eski bir AK Partili olan Fırat, 7 Haziran ve 1 Kasım seçimlerinde Mersin’den milletvekili seçilmişti.

İLK MESAİ, PROGRAM VE GÜVENOYU

Hükümet kurulduktan sonra Meclis’in ilk mesaisi hükümet programı ve güvenoylaması olacak. Programın, hükümet kurulduktan sonra en geç 1 hafta içinde Başbakan veya bir bakan tarafından Meclis’te okunması gerekiyor. Program okunduktan 2 tam gün sonra program üzerinde görüşme açılacak. Görüşmelerin bitiminden bir tam gün geçtikten sonra 64. hükümet için güvenoylaması yapılacak.