Pazar , 22 Kasım 2020
Anasayfa / GENEL / LOZAN DA ERTELENEN HESAPLAR DEVRE DE

LOZAN DA ERTELENEN HESAPLAR DEVRE DE

Başbakan Yıldırım, Lozan’da ertelenen 100 yıllık planların bugün yeniden hayata geçirilmeye çalışıldığını söyledi. Yıldırım, “Sinsi planların uygulamaya sokulacağı bir dönemden geçiyoruz” dedi

Başbakan Binali Yıldırım, AK Parti Siyaset Akademisi’nin “Büyük Güç Türkiye” eğitim programına katıldı. İlk dersi veren Yıldırım, şunları söyledi:
(Teröre karşı) “Bu operasyonlar neden bitmiyor” diye kimse sormasın, bitmez. Ne zaman biter, bunlar sivil insanları öldürmeye devam ederse, vatandaşlar rahat iş tutamazsa, istediği gibi yaşama imkanı elde edemezse bu operasyonlar devam edecek. Terör örgütünde büyük panik var. İçeride ve dışarıdaki desteğini kaybediyorlar.

Türkiye zor bir bölgede, etrafında 100 yıl ertelenen bir hesap var. Lozan ile ertelenen bir hesap var. O hesap tekrar önümüze konulmuş durumda. O hesap bu toprakların kaderini değiştirecek sinsi planların uygulamaya sokulacağı bir dönemden geçiyoruz.

Dost bildiğimiz bazı üst akıllar bizim hayrımıza olmayan birtakım hesaplar kitaplar içerisindedir. Samimiyeti ortaya koyma zamanıdır. ‘Dışarıda düşmanları azaltacağız’ dedik. İlave yapıyoruz. İçeride de dostluklarımızı artıracağız. Toplumun yarısının fiilen desteği var. Potansiyel kitle de diğer yarısı. Daima iyi ve güzeli ön plana alan siyaset anlayışını geçmişte olduğu gibi sürdürmeye devam edeceğiz. Zaman kaybettiren anlamsız konuşmalardan uzak duracağız. Laf üstüne laf değil taş üstüne taş koyacağız. Onlar şiddet dilini kullansalar da nefret diline karşı kardeşlik dilini kullanacağız.

Dünyaya açılırken şüphesiz bölgemiz, komşularımız ayrı öneme sahip. Son girişimlerimiz ortada. Bütün ülkeleri dost görüyoruz Karadeniz, Akdeniz’i çevreleyen ülkelerle dostlukları ilerletip anlaşmalıkları asgariye indireceğiz. Barışın kardeşliğin yaygınlaştırılması için en faal gayretler sürdürülecek.

İsrail ile gergin ilişkiler vardı. Bizim için Filistin şartlarının iyileştirilmesi olmaza olmazdır. İyileştirme yapılmazsa normalleşmeyi asla ve asla kabul etmeyiz. Geldiğimiz noktada Allah’a şükür mutabakat sağlanmış oldu. İlk semeresi de Gazze’ye bayram hediyesi. Rusya ile de normalleşme süreci yaşandı. Rusya konusunda biz haklıydık ama ülkeler arasında düşmanlıklar daimi olmaz. Aklıselim galip geldi her iki lider gayret gösterdi. Rus halkının, Türk milletinin sesine kulak verildi. Daha da ilişkileri geliştireceğiz. Irak ile Suriye ile Mısır ile ilişkileri geliştireceğiz. Bu arada AK Parti MYK da Yıldırım başkanlığında toplandı. 2 saat 20 dakika süren toplantının ana gündem maddesi, yeni anayasa çalışmaları oldu.

kaynak: Sabah