Pazar , 22 Kasım 2020
Anasayfa / GENEL / KURBAN’A KÜFRÜN CEZASI 500 TL

KURBAN’A KÜFRÜN CEZASI 500 TL

Kurban Bayramı’na sayılı günler kala herkesin aklına özellikle taşımacılık sırasında kurbanlıklara yapılan işkence ve sokak kenarlarındaki arsalarda küçük çocukların gözü önünde kesilen kanlı görüntüler geliyor. Bu tür görüntülerin ortadan kaldırılması ve hayvanlara yapılan işkencenin önüne geçilebilmesi için oluşturulan, il ve ilçelerdeki Kurban Hizmetleri Komisyonları da gerekli çalışmalarını tamamladı. Buna göre, kurbanlık hayvanlara kötü davrananlar, dini kurallara uymadan kesim yapanlar, hayvanın kesildiği yerde temizliğe dikkat etmeyenler hakkında idari para cezası uygulanacak.

“VATANDAŞLARDAN ALINAN KARARLARA UYMALARINI İSTİYORUZ”

Konuyla ilgili İHA’ya açıklamalarda bulunan Eskişehir Tepebaşı Belediyesi Veteriner İşleri Müdürü Yusuf Selek ise, bütün il ve ilçelerde Kurban Komisyonları aracılığıyla hem kurban kesim yerlerinin hem de satış yerlerinin tespitinin yapıldığını ifade eden Selek, vatandaşlardan komisyonca alınan kararlara ve tüm kurallara uymalarını istedi. Selek, “Kurban komisyonları, il ve ilçelerde bulunduğu bölgelerde bütün hayvan satış ve kurban kesim yerlerinin gelişigüzel yerlerde olmaması, belirli bir disiplin altına alınmaması, hem çevre ve hayvan hem de insan sağlığı açısından sağlığı tehdit etmeyecek şekilde önlemlerin alınmasında belirleyici ve düzenleyici bir rol oynar. Bu bakımdan bizler vatandaşlardan bu kurban komisyonu kararlarıyla ilgili tüm kurallara uymasını istiyoruz. Çünkü tüm satış ve kesim yerlerine bu komisyonca geçici kesim izni verilmektedir” diye konuştu.

“HAYVANLARA İŞKENCE YAPANLARA VE KÜFÜR EDENLERE 499 TL CEZA UYGULANACAK”

Yusuf Selek, Kurban Hizmetleri Komisyonu kararlarına uymayanlara ise İçişleri Bakanlığı, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Çevre Şehircilik ve Orman Bakanlığı’nın yetkilileri ile belediyelerce hayvan başına çeşitli cezaların uygulanacağını söyledi.