Pazar , 22 Kasım 2020
Anasayfa / DÜNYA / Köyde Tüm Oylar HDP’ye Çıkınca Kaymakam İmamı Kızağa Çekti

Köyde Tüm Oylar HDP’ye Çıkınca Kaymakam İmamı Kızağa Çekti

HDP’li Kadri Yıldırım, Siirt’in bir köyünde tüm oylar, HDP’ye çıkınca kaymakam, köyün imamından köyü terk etmesini istedi.

HDP Siirt Milletvekili Kadri Yıldırım, Siirt Pervari’de bütün köyün HDP’ye oy vermesi sonrası kaymakamın köyün imamından köyü terk etmesini istediğini öne sürdü.

“KÖYÜ TERK ET”

HDP’li Kadri Yıldırım, Meclis’te basın toplantısı düzenledi. Yıldırım, “26-27 Mayıs günleri Siirt Pervari ilçesi Doğan köyüne ziyarette bulundum. Amacım HDP projelerini anlatmaktı. Köy daha önce koruculuğun dayatıldığı ve PKK çatışma yaşanmasında can kaybının yaşandığı bir köydür. Fahri imamlık yapan Mehmet Emin İdin de toplantıya katıldı. Seçimde tüm oylar HDP’ye çıktı. Bunun üzerine Kaymakamlık bir resmi yazı yazarak imamın köyü terk etmesini istedi, aksi takdirde sonunun kötü olacağına ilişkin bildirimde bulundu. Camiye gitmemesi, bir daha namaz kıldırmaması isteniyor. Buna tepki gösteren köylüler, boş arazide Cuma namazı kılmıştır” diye konuştu.

“ASIL TEHDİDİ ONLAR YAPIYOR”

HDP’nin oy için halka baskı yaptığının iddia edildiğini hatırlatan Yıldırım, asıl tehdidi, baskıyı yapanın AKP adına ilçe kaymakamları, valiler ve karakol komutanları olduğunu söyledi. Mehmet Emin İdin’in resmi imam olmadığını, 14 yıllık fahri imam olduğunu dile getiren Yıldırım, AK Parti’nin Doğu ve Güneydoğu’da imamlar üzerinde baskı kurduğunu savundu. AK Parti’nin bütün imamları oy deposu ve arka bahçesi olarak gördüğünü belirten Yıldırım, AK Parti’ye oy vermeyen, özellikle HDP’ye oy veren resmi veya fahri imamların büyük bir baskı ile karşı karşıya olduğunu vurguladı.

KÖYE YENİ İMAM

İmamların ya soruşturma geçirdiğini ya da görevlerine son verildiğini anlatan Yıldırım, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın ise kendisine bağlı imamlar hakkında bir işlem yapmadığını söyledi. Köye yeni bir imam atandığını dile getiren Yıldırım, ancak köylünün bunu kabul etmediğini vurguladı.

HDP’nin Baykal’a Verdiği 50 Oyun Sırrı

HDP Milletvekili Mithat Sancar, TBMM Başkanlık seçimlerinin son turunda Deniz Baykal’a verdikleri 50 oyun sırrını açıkladı.

hdp-baykal-a-neden-50-oy-verdi-7468998_x_8739_o

TBMM Başkanlık seçimlerinin son turunda Deniz Baykal’ın CHP grubunun sandalye sayısından fazla aldığı 50 oyun sırrı ortaya çıktı. HDP Milletvekili Mithat Sancar, bugünkü oylamalardan önce gerçekleştirilen HDP grubunda Baykal’a oy vermek için karar alındığını, hangi vekillerin oy vereceğinin de teker teker belirlendiğini anlattı.

GRUPTA KARAR ALINDI

Sancar, liste sırasına göre 50 milletvekilinin Deniz Baykal’a oy vermesi konusunda grupta karar alındığını söyledi.

“BİR SÜRPRİZ OLUR DA…”

Sancar, bu kararın nedenini de şu cümleyle açıkladı:

“Bir sürpriz olur da MHP son turda Baykal’a destek vermeye karar verirse, Baykal seçilecek oyu bulsun diye böyle bir karar aldık. Eğer MHP’nin Baykal’a 50 oy bile vereceğini tahmin etseydik, biz tam kadro Baykal’ı desteklerdik.” dedi.

Sancar MHP’nin de oy vermesi halinde Baykal’ın TBMM Başkanı seçilebileceğini de vurguladı.

KRİTİK SAYI 50

TBMM’de, AK Parti’nin 258 milletvekili bulunuyor. Başkanlık seçimlerinin son turunda herhangi bir adayın, AK Partili aday Yılmaz’ı geçmesi için 258 sayısının üzerine çıkması gerekiyordu. Son tura CHP adayı Baykal kaldı. HDP’li Sancar’ın bahsettiği 50 sayısı bu açıdan kritik önem taşıyor. MHP’nin 80 vekili, CHP’nin Baykal hariç 131 vekiliyle birleştiğinde sayı 211 oluyordu. Buna HDP’den gelecek 50 vekil eklendiği zaman sayı 261’e ulaşıyordu. Dolayısıyla da Baykal’ın AK Parti adayının önüne rahatlıkla geçmesini sağlıyordu.

Bahçeli’ye En İlginç Tepki HDP’li Kadın Vekilden

Meclis Başkanlığı seçimlerinde MHP’nin, Deniz Baykal’ı desteklememesine tepki gösteren HDP’li Filiz Kerestecioğlu, Twitter’da “Off al pesküvitlerini çaya batır ya ne diyeyim.” dedi.

HDP İstanbul Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, Twitter hesabından Meclis Başkanlığı seçimindeki tutumu nedeniyle MHP lideri Bahçeli’yi eleştirerek”Off al pesküvitlerini çaya batır ye ne diyeyim” yazdı.

EN İLGİNÇ TEPKİ KADIN VEKİLDEN

Muhalefet partileri CHP ve HDP, TBMM Başkanlığı’na AK Parti’nin adayı İsmet Yılmaz’ın seçilmesi nedeniyle MHP’yi suçluyor. CHP Parti Sözcüsü Haluk Koç ve HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın açıklamalarından sonra MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye en ilginç tepki, HDP İstanbul Milletvekili Filiz Kerestecioğlu’ndan geldi. Kerestecioğlu, twitter hesabından Bahçeli’nin ‘püskevit’ sözüne gönderme yaparak, “Off al pesküvitlerini çaya batır ye ne diyeyim!!!” yazdı.

İşte o tweet:

bahceli-ye-en-ilginc-tepki-hdp-li-kadin-vekilden-7469541_1847_m

 

Son Dakika