Cumartesi , 21 Kasım 2020
Anasayfa / GENEL / Konya’daki Fetö/Paralel Operasyonu Ayrıntıları

Konya’daki Fetö/Paralel Operasyonu Ayrıntıları

Paralel yapıya yönelik Konya’da başlatılan dev operasyonun perde arkasından zorla himmet, kumpas ve cemaate avanta arazi usulsüzlüğü çıktı.

Konya Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başlattığı soruşturmada, aralarında rektörler, emniyet müdürleri ve işadamlarının da bulunduğu 66 kişi hakkında gözaltı kararı alındı.

Emniyet müdürleri neden gözaltında?

Haklarında gözaltı kararı bulunan emniyet mensuplarının tamamına yakınının farklı dönemlerde Konya’da görev yaptıkları biliniyor. Aralarında eski Konya KOM Şube Müdürü Anadolu Atayün’ün de olduğu emniyet görevlileri hakkında İçişleri Bakanlığı’na bağlı Mülkiye müfettişleri’nce inceleme gerçekleştirildi. İncelemeler sonucunda ismi geçen emniyet görevlilerinin ‘Özel hayatın gizliliğini ihlal etme’, ‘suç uydurma’, ‘resmi evrakta sahtecilik’ suçlarına karıştıkları tespit edildi. Mülkiye müfettişlerinin incelemeleri kapsamında 18 emniyet görevlisi açığa alındı.

Gözaltılara gerekçe olarak ne gösterildi?

‘Fethullahçı Terör Örgütüne üye olmak’, ‘soruşturmanın, özel hayatın ve haberleşmenin gizliliğini ihlal etmek, gizlemek veya değiştirmek’ suçlamaları söz konusu ama şüphelilerin Emniyet, Adliye, Maliye ve SGK’da örgütlenen paralel yapının imkanlarıyla işadamlarından himmet adı altında yasadışı şekilde para topladıkları belirtiliyor. HSYK, MASAK ve İçişleri’ne bağlı Mülkiye müfettişlerinin hazırladığı raporların da soruşturma dosyasına girdiği belirtiliyor. Şüphelilerin, paralel yapının Konya’daki finansal yapısını organize ettiği öne sürüldü. Gözaltına alınan şüphelilerin oluşturdukları mütevelli heyetinin, Konya’daki çok sayıdaki iş adamından yardım amaçlı, usulsüz şekilde ‘himmet parası’ adı altında para topladığı ortaya çıktı…

Operasyonda fitili ne ateşledi?

Okyanus Şirketler Grubu’na yönelik 2008 yılında düzenlenen operasyonun ardından tutuklanan ve 66 ay tutuklu kaldıktan sonra serbest bırakılan Nusret Argun’un “operasyonun Fethullah Gülen Cemaati’nin komplosu” olduğu iddiasıyla yaptığı suç duyurusu üzerine, Konya Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldı. Argun’un şikayetiyle başlayan soruşturmanın daha sonra onlarca işadamının şikayetleriyle çok daha büyük boyutlara ulaştığı öğrenildi.

Okyanus operasyonu neydi?

Konya Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri, 26 Nisan ile 27 Eylül 2008 tarihleri arasında Nusret Argun’un yönetim kurulu başkanlığını yürüttüğü Okyanus Şirketler Grubu’na yönelik operasyon yaptı. 13 ilde düzenlenen operasyonda başta Argun olmak üzere dönemin Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Okudan’ın da aralarında bulunduğu doktor, avukat ve gazetecilerin yanı sıra birçok meslekten 234 kişi gözaltına alındı. Tıbbi malzeme ticareti, temizlik ve güvenlik hizmeti, yemek servisi, turizm ve inşaat sektörleriyle doğalgaz dağıtımında faaliyet gösteren Okyanus Şirketler Grubu’nun, 130 ihalede devleti yaklaşık 350 milyon lira zarara uğrattığı iddia edildi.

Örgüt kurmak, özel belgede sahtecilik, soruşturmanın gizliliğini ihlal, ihaleye fesat karıştırmak ve rüşvet vermek’ suçlarından tutuklanan ve Adana 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan Argun, 73 ayrı suçtan toplam 180 yıl 4 ay 15 gün, tutuksuz yargılanan eski Selçuk Üniversitesi Rektörü Süleyman Okudan ise 3 ayrı suçtan toplam 5 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Şirket avukatlarından İlker Turdan’a da 42 yıl 4 ay 15 gün hapis cezası verildi. 114 sanık ise 1 ile 42 yıl arasında hapis cezalarına çarptırıldı, 117 kişi de beraat etti.

Paralel örgüt Okyanus Grup’tan ne istiyor?

Sonradan Paralel yapının Konya merkezli Okyanus Grubu’nu ele geçirmek için şirket patronunu ihaleye fesat karıştırmaktan hapse attığı, “Şirketleri devret yoksa 5 yıl yatarsın” diye de tehdit ettiği anlaşıldı.

İşadamları himmet vermeye nasıl zorlandı?

Konyalı iş adamlarından zorla himmet toplayan şebekenin arşivi ise Konya’da yurt dışına kaçmak üzereyken tutuklanan bir avukatın ofisi nde ele geçirildi. Polis, bu bilgisayarda paralel yapıya zorla bağış yapmak zorunda bırakılan 1000’in üzerinde sanayici ve işadamının ismine ulaştı. Polisin ifadesine başvurduğu işadamları ise zorla himmet toplayan kişilerden şikayetçi oldu.

Eski Rektör neden gözaltında?

Paralel yapıya yakın Mevlana Üniversitesi Rektörü Bahattin Adam da gözaltına alınan isimler arasında yer aldı. Operasyon kapsamında daha önce tutuklanan avukat Memduh Oğuz’un, Selçuk Üniversitesine ait bir arsanın Mevlana Üniversitesine devri ile ilgili de usulsüzlük yaptığı iddia ediliyor.

Yurtdışına kaçan isimler söz konusu mu?

Aramalarda Aktif İşadamları ve Sanayiciler Derneği (AKTİSAD) Başkanı Soner Cesur, işadamlarından Ali A., İbrahim K., Ercan D.’nin operasyondan önce yurt dışına çıktıkları öğrenildi.

kaynak: Sabah