Cuma , 20 Kasım 2020
Anasayfa / DÜNYA / Koç’un işçi kıyımı sürüyor

Koç’un işçi kıyımı sürüyor

Her fırsatta insan haklarından dem vuran Koç Holding’in, işçi kıyımı devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde Bursa’da üretim yapan Koç grubuna ait TOFAŞ’ta 83 personelin işten çıkarılmasının ardından, şimdi de TOFAŞ’ın yan sanayii firmalarından olan MAKO’da 80 işçi kapının önüne konuldu. İşlerine son verilen işçiler fabrika önüne gelerek Koç’ları protesto etti.

Geçtiğimiz günlerde Bursa’da üretim yapan Koç grubuna ait TOFAŞ’ta 83 personelin işten çıkarılması ardından, şimdi de TOFAŞ’ın yan sanayii firmalarından olan MAKO’da 80 işçinin işine son verildi. İşlerine son verilen işçiler fabrika önüne gelerek Koç’ları protesto etti. Koç’ların bu tutumu, gerçekte insan hak ve özgürlüklerine ne kadar uzak olduğunu bir kez daha gözler önüne serdi.

ALKIŞ VE ISLIKLARIYLA PROTESTO ETTİLER
İşçiler, geçtiğimiz Mayıs ayındaki eylemin ardından yapılan değişiklikleri kabul etmedikleri gerekçesiyle işten çıkarıldıklarını söylediler. Önceki gece fabrikanın önünde toplanan işine son verilen işçiler, kararı alkış ve ıslıklarıyla protesto etti. 00.00-08.00 vardiyasına gelen işçilerin büyük çoğunluğu da fabrikaya girmeyerek işten çıkartılan meslektaşlarına destek verdi.

TOFAŞ’TAKİ UZLAŞMA NOKTALARININ MAKO’DA DA UYGULANACAĞINI AKTARMIŞTI
Bursa’da Renault fabrikasında başlayan işçi eylemlerine, Coşkunöz ve TOFAŞ’la birlikte, yan sanayi kuruluşlarından MAKO Elektrik Sanayi ve Ticaret AŞ işçileri de katılmıştı. İş bırakma eylemi, 23 Mayıs’ta yapılan görüşmede anlaşma sağlanması üzerine sona ermişti. Uzlaşma sonrası işçiler, eylemlerine son vererek fabrika önünden ayrılmıştı. İşçi temsilcileri, eyleme katılanların işten çıkarılmayacağına dair teminat mektubu verildiğini ve TOFAŞ’taki uzlaşma noktalarının MAKO’da da uygulanacağını aktarmış, işçiler 25 Mayıs Pazartesi işbaşı yapmıştı.

DAHA ÖNCE DE 55 İŞÇİSİNİ TAZMİNATSIZ İŞTEN ATMIŞTI
Geçtiğimiz aylarda da Koç Holding’e bağlı Divan Pastaneleri, çok zor şartlar altında çalışan ve anayasal hakkını kullanarak sendikalaşmaya giden 55 işçisini tazminatsız bir şekilde işten atmıştı. Bunun üzerine binlerce kişi Taksim’de bulunan Koç Holding’e ait Divan Otel önünde toplanarak Koç ailesini protesto etmişti. Grup tarafından yapılan açıklamada ise, “Gezi olaylarında halkına Divan otelinin kapılarını açan ve biz insani ve vicdani olanı yaptık diyen Koç Grubu kendi işçisinin demokratik hakkını tanımadı ve polisi kendi işçisinin üzerine saldırttı” ifadelerine yer verilmişti.

Yeni Akit