Cuma , 20 Kasım 2020
Anasayfa / DÜNYA / Koalisyon kurulamaz ve seçime gidilirse iki partiye büyük şok

Koalisyon kurulamaz ve seçime gidilirse iki partiye büyük şok

Halkın mesajına rağmen koalisyona yanaşmamak için kırmızı çizgiler öne süren muhalefete araştırma şirketlerinden mesaj: Olası bir erken seçimde ise AK Parti tek başına iktidar olacak.

Seçmenin ‘uzlaşın’ çağrısına rağmen koalisyon için olmadık şartlar ileri süren muhalefete tepki büyüyor. Türkiye’yi belirsizlik ortamına sürüklemeye çalışan muhalefet partilerini uzmanlar da uyarıyor: Masayı dağıtan erken seçimde kaybeder.

VATANDAŞ TEPKİ GÖSTERİYOR
7 Haziran seçimlerinde ortaya çıkan tablo sonrası AK Parti’nin uzak ara gerisinde kalan siyasi partilerin koalisyona girmemek için uydurdukları bahaneler vatandaştan tepki topluyor. İş dünyası başta olmak üzere hemen herkes bir an önce hükümetin kurulmasını ve belirsizliğin ortadan kalkmasını istiyor.

ERKEN SEÇİM İHTİMALİ VAR
Ancak CHP, MHP ve HDP yayımladıkları birbiriyle çelişen kırmızı çizgileriyle koalisyona yanaşmıyor. AK Parti’nin çağrılarına rağmen çözümsüzlüğü politika edinen muhalefetin tavrı, erken seçim ihtimalini her gün biraz daha güçlü hale getiriyor. Peki, koalisyon kurulamaz ve erken seçime gidilirse ne olur? Uzmanlar, koalisyona yanaşmayan ve masayı dağıtanların seçimde kaybedeceği görüşünde birleşiyor.

MUHALEFET AYNI OYU ALAMAZ
Seçimin ardından yapılan ilk araştırmalarda ise AK Parti’nin oyu yüzde 44’lere çıkarken, en büyük düşüş ise MHP ve HDP’de görülüyor.

TÜM LİDERLERLE GÖRÜŞECEK
Cumhurbaşkanı Erdoğan ilk olarak Başbakan Davutoğlu’na hükümeti kurma görevini verecek. Başbakan, koalisyon görüşmelerinde Meclis’te grubu bulunan tüm liderlerle görüşeceğini ve kimseye kapıyı kapatmadıklarını söyledi. Muhalefet ise kırmızı çizgiler öne sürerek uzlaşmaz bir tavır sergiliyor.

Mesajı almayan cezalandırılır İbrahim Uslu (ANAR Araştırma Şirketi Genel Müdürü): “AK Parti dışındaki partiler şu an için bir uzlaşmaz tavır içindeler. Partiler kapıları kapatırlarsa, uzlaşmaz tavırlar takılırlarsa bunun zararını da göreceklerdir. Vatandaş bunu yapan partilere fatura çıkartacaktır. Seçmene uymayan ve masayı dağıtanları ilk seçimlerde cezalandıracaktır.

AK Parti’nin oyları arttı Mehmet Ali Kulat (MAK Danışmanlık Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı):“Cumhurbaşkanı lideri çağırıp görüşeceğim’ diyor. Liderler ‘Saray’a gitmeyiz’ diye tutturuyorlar. Tahminime göre önümüzdeki kasım ayında Türkiye yeniden seçime gidecektir. Yarın bir seçim olsa AK Parti’ye oy vereceğim’ diyenlerin oranı yüzde 44.

Sandıktan iktidar olarak çıkar Mustafa Şen (GENAR Araştırma Şirketi Genel Müdürü):“Cumhurbaşkanı tüm parti liderlerine ‘Egolarınızı bir kenara bırakın’ çağrısı yaptı. Başbakan da kırmızı çizgilerinin olmadığını söyledi. Seçmen olası bir erken seçimde muhalefeti cezalandıracaktır. Krizin faturası muhalefete kesilecektir. AK Parti’yi de tekrar tek başına iktidara getirir.

MHP ve HDP’de düşüş var Faruk Acar (ANDY-AR Araştırma Şirketi Başkanı): “Şimdi Türkiye’yi yeni bir seçim bekliyor. Muhalefet partileri seçim meydanlarında takındıkları tavır ve kullandıkları dil bunun açık göstergesi. Muhalefet Cumhurbaşkanı’nın saf dışı kalmasını istiyor. Bu mümkün değil. Erken seçimde özellikle MHP ve HDP’nin oylarında düşüş olacaktır.”

Kaynak: Akşam