Çarşamba , 18 Kasım 2020
Anasayfa / GENEL / KISA FİLM YARIŞMASI BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ!

KISA FİLM YARIŞMASI BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ!

2010 yılında hizmete giren ve kurulduğu günden itibaren “Alemlere Rahmet” olarak gönderilen Peygamber Efendimiz’in (sas) daha iyi anlaşılması, tanınması, kavranması adına çalışmalarını aralıksız sürdüren Siyer Vakfı, Peygamber Efendimiz’e (sas) ithaf ettiği ve gelenekselleştirdiği Alemlere Rahmet Kısa Film Yarışması’nın ikincisini dün akşam Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştirdi. Programın sunumu Bekir Develi tarafından yapıldı.
Halkın yoğun ilgi gösterdiği program 2014 yılında Hırvatistan’da düzenlenen Kur’an’ı Kerim Tilaveti yarışmasında birinci olan, Edirne Selimiye Cami İmam Hatibi Hafız Alpcan Çelik’in Kur’an’ı Kerim tilavetiyle başladı.
Yarışmaya Katılım İki Kat Arttı

Sahneye davet edilen Siyer Vakfı Başkanı Mehmet Kaya selamlama konuşmalarında, Siyer Vakfı’nın Hicri 1437. Yılını Kur’an Yılı olarak ilan ettiğini, bu çerçevede organize edilen projelerden biri olan Alemlere Rahmet Kısa Film Yarışması’na geçen yıl 50 kısa filmin başvurduğunu ve bu sene bu sayının 103 kısa film ile büyük bir artış gösterdiğini söyledi. Siyer Vakfı’nın sinemaya İslami bir bakış açısı ve yeni bir ufuk kazandırmak gayesiyle geçen sene başlatılan Hassan Bin Sabit Sinema Akademisi’nin bu sene içeriğine senaryo yazarlığı eğitimlerinin de eklenerek devam edeceğini ve Şubat ayında söz konusu eğitimlere katılım için başvuruların alınmaya başlayacağını belirten Kaya, sözlerini 103 film ile yarışmaya katılan tüm film sahipleri ve yönetmenlerine, filmleri değerlendiren Jüri Başkanı Derviş Zaim ve onun şahsında tüm jüri üyelerine, projenin sponsorluğunu üstlenen ES Medya Yönetim Kurulu Başkanı Ethem Sancak beye ve tüm misafirlere teşekkürlerini sunarak noktaladı.
Sinema Bir Tebliğ Aracıdır

Ardından sahneye Siyer Vakfı Kurucusu Muhammed Emin Yıldırım davet edildi. Sözlerine salondaki misafirleri selamlayarak başlayan Yıldırım, “Allah resulünün adına yapılan bir iş insanı titretmeli ve O’nun adına yapılan işlerde hamaset olmamalı hamiyet olmalı, hesabi olmamalı hasbi olmalı, israf olmamalı nezafet letafet olmalı, dengesizlik olmamalı itidal olmalı, hepsinden önemlisi riya olmamalı ihlas olmalı.” dedi. Peygamber Efendimiz’in (sas) o gün yaşanan dünyada belli alanları İslamileştirdiğini ve tebliğe birer araç kıldığını belirten Yıldırım, sünnet üzere yaşamak istiyorsak aynısının bugün de yapılması gerektiğini söyledi. Yıldırım, “O gün şairler, nâdiler vardı, bugün onların yerini alan şeylerden biri olan sinemayı da içini doldurarak bir tebliğ aracı yapmalıyız.” Dedi.2_alemlere_rahmet_kisa_film_yarismasi_1451309764_1713