Çarşamba , 18 Kasım 2020
Anasayfa / GENEL / KILIÇDAROĞLU’NDAN KARAMAN TEPKİSİ : TÜRKİYE BU AYIPTAN KURTULMAZSA…

KILIÇDAROĞLU’NDAN KARAMAN TEPKİSİ : TÜRKİYE BU AYIPTAN KURTULMAZSA…

CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından satırbaşları şöyle:

PAKİSTAN’DA TERÖR SALDIRISI

“Bu kürsüye her geldiğimde terör konusu açılırsa, ‘Terör bir insanlık suçudur’ derim. Teröre karşı bütün insanların ortak tavır takınmasını söylerim. Pakistan’da bir olay oldu. Pakistan’ın bizim için ayrı bir özelliği var. Kurtuluş Savaşı’nda Pakistanlılar para toplayarak maddi destekte bulunmuşlardır. Onların acılarını yürekten paylaşıyoruz. Bizim üstümüze düşen bir görev varsa o görevi yerine getirmeye hazır olduğumuzu duyuruyoruz. Teröre karşı mücadele ortak bir mücadeledir, ben de, siz de, Pakistanlı da, Fransa, Belçika da verecek. İnsanlığı terör ayıbından kurtarmamız gerekiyor.

DÜZCE İL BAŞKANINA SALDIRI

Terör şimdi farklı bir şekilde ortaya çıkmaya başladı. Düzce İl Başkanımız izleniyor. Arabasına vuruyorlar, 3 kişi saldırıyor. Osmanlının torunları olduklarını sanıyorlar, Osmanlıyı kullanıyorsunuz, Osmanlı namuslu adamdır. Ona kahpece saldıranlara şunu söylüyorum; size tasmayı takanlara sakın güvenmeyin. Sonuna kadar takipçisi olacağım. Olayın arkasında kimler var yakından takip edeceğiz.

Bu olayların temelinde bozulan ahlaki değerler var. Olağanüstü bir yozlaşma var. Toplumda ciddi bir yozlaşma var. Üzülerek ifade ediyorum bu Müslümanlık adına yapılıyor. Şiddet, hırsızlık, ahlaksızlık hiç alakalı değildir. Toplumun önderi olan kişi ahlaklıysa toplum onu örnek alır. Biz de illaha siyasi ahlak yasası çıksın diyoruz. Parlamentoya ahlaklı insan gelsin, dürüst insanlar gelsin, teröre karşı onurlu dik duran insanlar gelsin.

14 yılda ne oldu? Kadına şiddet yüzde 1400 arttı. Her gün bir kadın cinayetiyle karşı karşıyayız. Yazık günah değil mi? Yoz kültür buna geliyor. Ülke yönetilmiyor. Uyuşturucu yaygınlaştı. Her 5 evlilikten 1’i boşanmayla sonuçlanıyor. Uyuşturucu artışı yüzde 678. Araştırma önergesi verdik, reddedildi.

KARAMAN’DAKİ CİNSEL İSTİSMAR

Çocuklara cinsel istismar yüzde 434 arttı. Türkiye’nin geldiği hale bakın. Minicik, gencecik çocuklar böyle istismarla karşılaşıyor. Herkesin bildiği, herkesin özenle gizlediği bir olay. O çocuklara zarar gelmemesi için heyet görevlendirdik. İki gerçek ortaya çıktı; biri o yurtların kime ait olduğunu hiçbir kamu görevlisi söyleyemiyor. Kim tuttu bu yurtları? İkinci gerçek, dernekler ve vakıflar ilk ve orta öğrenim düzeyinde yurt açamazlar çünkü yasak. Yasaksa, yurt açılamıyorsa bu öğrenci yurtları kimin izniyle açıldı?

Sema Ramazanoğlu’nun açıklaması var; ‘Buna bir kere rastlanmış olması kurumumuzu karalamak için gerekçe olamaz.’ Çocukları düşünmüyor, vakfı düşünüyor. Sana ne? Bu yurtları kim açtı bunun hesabını vereceksin, çocuklara da sahip çıkmıyor. Utan, sen annesin; nasıl böyle bir dil kullabilirsin?

Davutoğlu, ‘Karaman’dan yaşanan olaydan haberimiz var. Buna izin vermedik, vermeyiz.’ Sayın Davutoğlu, bu yurtların açılmasına kim izin verdi? ‘Bir vakfı karalamak da ayrı bir ayıptır. Paralel yapı öncülüğünde kirli bir algı siyaseti üretiliyor.’ 45 çocuğa tecavüz edilmiş, onlar vakıfla uğraşıyor. Paralel de çok güzel bir laf. Aynı yolda gidiyorlar. Sayın Davutoğlu sana soruyorum, onlar ne istediler de siz verdiniz? O çocuk evlerini paralel yapı mı açtı? O öğretmenleri paralel yapı mı görevlendirdi? Daha önce tecavüzden mahkum olmuş birisi bu vakfın etkinliğine davet ediliyor, bunu da mı paralel yapı yaptı? Suçlusun, suçunu başkasının üzerine atma.

Milli Eğitim Bakanı, ‘MEB olarak ne yapmamız gerekiyorsa, onu yapıyoruz.’ Sayın Bakan, yasaların sana verdiği görevi yerine getirmiyorsun. Bu işin asıl sorumlusu MEB’dir. Biz çocuklarımızı kime emanet ediyoruz, MEB’e emanet ediyoruz. MEB ilköğretim öğrencileri için bir tek yurt açmış değildir. Sen yurt açtın da aileler çocuklarını oraya mı getirmedi? Bu işin sorumlusu MEB’dir.

Sayın Davutoğlu’na asıl sorumu soruyorum; Sayın Davutoğlu bu yasadışı evlerden kaç tane var? Bana gelen bilgi 10 binin üzerinde. O çocuklara ne ders veriliyor? Cumhuriyet düşmanlığı mı öğretiliyor? Bunun üzerine sonuna kadar gideceğiz. Bütün kirli çamaşırları orada ortaya çıkaracağız. Türkiye bu ayıptan kurtulmazsa binler yeni mağdur çıkacaktır.