Perşembe , 19 Kasım 2020
Anasayfa / DÜNYA / Kaynak Holding’e kötü haber!

Kaynak Holding’e kötü haber!

Kara para ve vergi kaçakçılığı incelemesini mahkeme kararıyla durdurtan Kaynak Holding’e Yargıtay’dan kötü haber geldi. Yargıtay, “Şirketi inceleyin” dedi.

Paralel Yapı’nın finansal kaynağı olarak bilinen ve bünyesinde Sürat Kargo, Sürat Bilişim, NT mağazaları gibi şirketleri barındıran Kaynak Holding için son sözü Yargıtay söyledi. Geçen yıl mart ayında İstanbul Mali Şube ekipleri nezaretinde Maliye Bakanlığı Vergi Denetim Kurulu’nun başlattığı vergi incelemesini mahkeme kararıyla durduran Kaynak Holding’e Yargıtay geçit vermedi.

‘KAMU YARARINA’ BOZMA

2014’te holding bünyesinde çalışan ve finans trafiğinde etkili pozisyonda bulunduğu belirtilen bir kişinin, kara para ve vergi kaçakçılığına ilişkin ihbarda bulunması üzerine holding hesapları mercek altına alınmıştı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talebiyle Anadolu 31. Sulh Ceza Mahkemesi bir defaya mahsus arama kararı çıkarmıştı. İstanbul Mali Şube ekipleri nezaretinde Maliye Bakanlığı Vergi Denetim Kurulu, 26 Mart 2014’te vergi incelemesi başlatmıştı. Yapılan incelemede, holdingin finans hareketlerine ilişkin belge ve bilgisayar kayıtlarına el konulmuştu. Aramalar devam ederken, holding avukatlarının itirazı üzerine Anadolu 18. Asliye Ceza Mahkemesi, aramanın sadece gündüz yapılabileceğini değerlendirerek, kararı durdurmuştu. Arama yarıda kalmıştı. Adalet Bakanlığı verilen kararı “kamu yararına” bozma talebiyle Yargıtay’a taşıdı.

GECE ARAMASI OLABİLİR

Yargıtay 19. Ceza Dairesi “suçüstü veya gecikmesi sakıncalı bulunan hallerde istisnai düzenleme olan, gece vakti arama yapılabileceği, arama kararında gece ve gündüz ayrımının yapılmaması bir eksiklik değildir” diyerek yerel mahkemenin kararını bozdu.

SABAH