Çarşamba , 18 Kasım 2020
Anasayfa / GENEL / Kayıp uçağın enkazı bulundur!

Kayıp uçağın enkazı bulundur!

Endonezya merkezli hava yolu şirketi Trigana Air Service’a ait 54 yolcu ve mürettebat taşıyan uçakla hava kontrol kulesi arasındaki bağlantının ülkenin doğusundaki Papua bölgesi civarında kesildiği açıklandı. Reuters, görgü tanıklarına dayandırdığı haberinde, uçak enkazının Oktabe bölgesinde bulunduğunu duyurdu.
Papua bölgesinin doğusunda yaşayan köylüler, kaybolan The ATR 42-300 tipi çift pervaneli uçağın düştüğünü söyledi. Ulaştırma Bakanlığı Hava Ulaşım Genel Direktörü Beni Suprasetyo, “Uçak köylüler tarafından bulundu. Yöre sakinlerine göre; uçak, dağlara çarptı. Doğrulama çalışmaları sürüyor” dedi.
Ulaştırma Bakanlığı Sözcüsü Julius Barata, uçakla kule arasındaki irtibatın kalkıştan kısa bir süre sonra kesildiğini söylerken, uçaktan acil durum çağrısı gelmediğini belirtmişti. AFP’ye konuşan Barata, “dağlık olan bölgede havanın çok kötü olduğunu” söylemişti.

KULEDEN İNİŞ İZNİ İSTEDİ AMA…

Trigana Air Service Operasyon Direktörü Kaptan Deni Sumaryanto, AFP’ye yaptığı açıklamada, uçağın inmesi gereken zamandan 10 dakika önce Oksibil’deki kuleyle irtibata geçtiğini ve iniş izni istediğini söyledi. Uçak inmeyince yarım saat sonra bölgeye çift pervaneli uçak gönderildiğini aktaran Sumaryanto, “Fakat hava çok kötüydü. Uçağı bulamadı ve Sentani Havalimanı’na dönmek zorunda kaldı” dedi. Sumaryanto “Oksibil’in havanın tahmin edilemeyeceği dağlık bir alan olduğunu ve uçağın fazla yolcu almadığını da” sözlerine ekledi.