Çarşamba , 18 Kasım 2020
Anasayfa / GENEL / ‘KAYIP TÜRK SAVAŞ GEMİSİ’ İDDİALARINA CEVAP GELDİ

‘KAYIP TÜRK SAVAŞ GEMİSİ’ İDDİALARINA CEVAP GELDİ

Dünya basınında yer alan Türk donanmasına ait 14 geminin 15 Temmuz’dan bu yana kayıp olduğu iddiasıyla ilgili Rusya ve Yunanistan’dan açıklamalar geldi.

Yunanistan Savunma Bakanlığı’ndan bir kaynak, yaptığı açıklamada Yunan limanlarına giriş yapan hiçbir Türk savaş gemisinin olmadığını söyledi. Yunan yetkili şunları söyledi: “Türk gemilerinin Yunan limanlarına girdiğini doğrulamıyoruz. Türk filosunun tüm gemilerini ilk andan itibaren dikkatle takip ettik. Onların hareketlerini biliyoruz. Konuşmalar aracılığı ile onların (gemilerin) bir aşamada Yunanistan karasularına girmek istediğine dair bilgi edindik. Ama böyle bir şey olmadı.”

Bir başka askeri ve diplomatik kaynak ise Türk donanmasına ait dört savaş gemisinin Karadeniz’de olduğunu belirterek, bu gemilerden hiçbirinin Rus limanlarında olmadığının altını çizdi.

İŞTE O SÖZKONUSU İDDİA:

İngiliz Times gazetesi, 15 Temmuz’daki darbe girişimi sonrasında donanmaya bağlı 14 geminin kayıp olduğunu ve gemilerin ülkeden kaçmaya çalışan darbeci askerlerin elinde olabileceği iddia edildi.