Pazar , 22 Kasım 2020
Anasayfa / GENEL / Karar Bizim İçin Yok Hükmünde

Karar Bizim İçin Yok Hükmünde

Başbakan Binali Yıldırım, Almanya Federal Meclisi’nin, asılsız Ermeni ‘soykırım’ iddialarını destekleyen karar tasarısının saçma olduğunu söyledi. Kararın çıkması durumunda Türkiye açısından hükümsüz olacağını belirten Yıldırım “Ama çıkmasını da istemiyoruz” dedi.

Başbakan Binali Yıldırım, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne hareketi öncesi Esenboğa Havalimanı’nda soruları yanıtladı.

Yıldırım, yarın Almanya’da Ermeni soykırımı iddialarıyla ilgili tasarının oylanacak olmasına ilişkin şöyle konuştu:

“Bu oylama çok saçma bir oylama. Olmayan, aslı astarı olmayan… 1915’te Birinci Dünya Savaşı şartlarında yaşanmış, her toplumda, her ülkede yaşanabilen sıradan olaylardan biri. Burada Türkiye’ye bir fatura çıkarmaya kalkanlar iyi niyetli değildir, bunu biliyoruz. Biz bu konuda da açık ve seçik bütün dünyaya diyoruz ki bizim gizli saklımız yok, her şey incelensin.

”BİZİM İÇİN BOŞ BİR ŞEYDİR”
Ümit ederim ki Alman Parlemantosu, karar vericiler, 3,5 milyon seçmenlerinin sesine kulaklarını tıkamaz. O yüzden böyle bir kararın çıkmasını arzu etmiyoruz. Sağduyu hakim gelir inşallah, böyle bir rahatsız edici karar çıkmaz. Çıkarsa ne olur? Çıkarsa hiçbir şey olmaz. Başka ülkelerde de buna benzer kararlar geçmişte çıktı. Bizim için boş bir şeydir, hükümsüz bir iştir ama yine de çıksın istemiyoruz.

”TABİİ Kİ İLİŞKİLER ZEDELENECEKTİR”
Bizim gizli saklımız yok. Her şey incelensin, bütün ülkelerin geçmişi, tarihi incelensin. Kimin ne taksiratı varsa ortaya çıksın. Ama bunu tarihçiler yapsın. Bunu siyasetin bir aracı haline getirirsek, iç siyasetteki hesaplara alet edersek bu yanlış olur. O yüzden tabii ki Almanya ile aramızdaki ilişkiler zedelenecektir bunda şüphe yok. Biz zedelenmesin istiyoruz.”