Cumartesi , 21 Kasım 2020
Anasayfa / GENEL / KALIN’DAN KRİTİK GÖRÜŞME

KALIN’DAN KRİTİK GÖRÜŞME

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Çin’den ayrılmadan önce Obama ve Putin’le tekrar görüştüğünü açıklayarak, “Ayrılırken ikisiyle ayrı ayrı özellikle Halep meselesini tekrar konuştu” dedi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın G20 zirvesi ve gündeme dair açıklamalarda bulundu.

İşte Kalın’ın NTV canlı yayınındaki sözlerinden satır başları:

Batılı ülke liderleri 15 Temmuz darbe girişimini cumhurbaşkanımızdan dinledikten sonra daha iyi anlamaya başladıklarını ifade ettiler. Cumhurbaşkanımız 15 Temmuz’a ilişkin görseller de sundu. Birçok devlet başkanı o gece cumhurbaşkanımızın TV’lere çıkıp halkı sokağa davet etmesini kaygı ama büyük bir heyecanla takip ettiklerini söylediler.

Yaklaşık 90 km’lik hat üzerinde DAİŞ unsurları tamamen sınırımızdan temizlendi. Dünya liderleri bunu takdirle izlediklerini belirttiler. Sınırlarımızın bu unsurlardan temizleme konusunda tam bir mutabakat olduğunu gördük.Şimdi bu hatta bir derinlik kazandırmak gerekiyor.

Güvenli bölge konusu cumhurbaşkanımızın 2 yıldır üzerinde durduğu bir konuydu. Ama maalesef bugüne kadar taşın altına elini koyan ikinci aktör çıkmadı.

Mesele sadece sineklerle uğraşmak değil de bataklığı kurutmaksa asıl mülteci krizine yol açan meseleyi ortadan kaldırmak gerekiyor. Geçiş sürecinde bu bölge güvenli bölge durumuna getirebilir. Sayın cumhurbaşkanımız bunu yine dile getirdi. Bir itiraz yok ama bunu nasıl yaparız yönünde ortak bir irade görülmedi. Mültecileri orada kim koruyacak” sorusu en önemli soru…

ÇİN’DEN AYRILMADAN OBAMA VE PUTİN’LE İKİNCİ GÖRÜŞME

Sayın cumhurbaşkanı oradan ayrılmadan önce Obama ve Putin’le tekrar görüştü. Ayrılırken ikisiyle ayrı ayrı özellikle Halep meselesini tekrar konuştu.