Cuma , 20 Kasım 2020
Anasayfa / DÜNYA / İTALYA’DAN TÜRKİYE UYARISI

İTALYA’DAN TÜRKİYE UYARISI

İtalya Dışişleri Bakanı Paolo Gentiloni, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Türkiye ve Avrupa Birliği (AB) arasında yaşanan gerilimin ardından, “Türkiye ile ilişkilerimizi koparmamalıyız” uyarısı yaptı.

Bakan Paolo Gentiloni, İtalya askerlerinin Libya’da olduğu iddialarının ortaya atılmasına ilişkin ve Türkiye hakkında Corriere della Sera gazetesine açıklamalarda bulundu.

Darbe girişiminin ardından aralarında gazetecilerin de bulunduğu çok sayıda kişinin tutuklanması, gözaltına alınması ve Türk hükümetinin “Vize serbestisi olmazsa, geri kabul anlaşmasını geri çekeriz” tavrına dair yorumu sorulan Paolo Gentioni, “Avrupa, hakların ihlalini kınama konusunda kararlı olmalı. Ancak aynı zamanda mümkünse ulusal çıkarlarımızı da kaybetmemeye çalışmalı, Türkiye ile ilişkilerimizi koparmamalıyız” diye konuştu.

AB’NİN MÜLTECİ TAVRINDAN DOLAYI ENDİŞELİ
AB’nin gündeminden mülteci meselesinin çıkıyor olduğu hissinden ötürü biraz endişeli olduğunu ve bunun kendisini şok ettiğini dile getiren İtalya diplomasisinin başı, “Bazı ülkeler bu meselenin sadece İtalya ve Yunanistan’ı ilgilendirdiğini düşünüyorsa, sınırda inşa edilen yeni duvarların gölgesinde güven duygusu hissediyorsa yanılıyor. Biz sesimizi yükseltiyoruz çünkü birliğin temelleri tehlikede” ifadelerini kullandı.

İTALYA, LİBYA’DAKİ BÜYÜKELÇİLİĞİNİ YENİDEN AÇACAK

Bakan Gentiloni ayrıca, bir grup İtalyan özel birlik askerinin Libya’nın başkenti Trablus’ta olduğunun ülke basınına yansımasını da değerlendirdi.
Bu askerlerin, burada çatışmalara katılmadığını ya da operasyon düzenlemediğini söyleyen Gentiloni, “Bunun için parlamento onayı gerekir. Biz, askeri boyutta terörle mücadele operasyonlarında eğitim ve lojistik destek veriyoruz” dedi.

Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti Başbakanı Fayiz es-Sirac ile kısa süre önce konuştuklarını ve Libya’nın İtalyan ordusunun sıhhiye birliğinin o ülkede bulunmasını talep ettiğini anlatan Gentiloni, güvenlik koşulları sağlanınca Şubat 2015’te kapanan Trablus’taki büyükelçiliklerinin kısa süre içinde yeniden açılacağını da belirtti.

Gentiloni ulusal önceliklerinin, güvenlikten göçmen meselesine kadar Libya’ya katkıda bulunmak veo ülkeyi istikrara kavuşturmak olduğunu da ekledi.

KAYNAK: DHA