Çarşamba , 18 Kasım 2020
Anasayfa / GENEL / İSTİHBARATY RAPORLARI YAYINLANDI!

İSTİHBARATY RAPORLARI YAYINLANDI!

İstihbarat birimleri terör örgütünün silahları nereden temin ettiğini araştırdı. Hangi ülkelerin PKK’ya yardım ettiği sorusuna da cevap arandı. Araştırma sonucu raporlaştırıldı.

Rapora göre, örgütün asfalt ve yol kenarlarına döşediği A-4 ve C-4 patlayıcıları Rusya, Güney Kore ve Çin yapımı.
Terör örgütünün kullandığı mayınlar İtalya, Almanya ve Rus yapımı çıktı.
Rusya ve Almanya aynı zamanda örgütün kullandığı el bombalarının da üretildiği ülkeler. El bombasında bu iki ülkeye ABD de katılıyor.

İstihbarat raporunda patlayıcıların nasıl saklandığı, nasıl hazırlandığı ve nasıl taşındığı da detaylıca anlatılıyor. Buna göre, patlayıcılar kamp ve mağaralarda saklanıyor, saldırı için parçalar halinde katırlarla dağ yollarından sınıra getiriliyor, sınırdan sonra ise araçlarla saldırı için belirlenen noktalara taşınıyor…

Raporda terör örgütüne hangi ülkelerden silah geldiği de sıralandı. Roketatarlarda Rusya, Irak ve Çin başı çekerken, Rusya ve Çin kaleşnikoflarda da öne çıkıyor, bu iki ülkeyi Macaristan ve Bulgaristan gibi ülkeler izliyor. PKK’daki tabancaların menşei ise Çekoslovakya, İspanya ve İtalya….

Menşei belirlenen silahların Irak ve Suriye ordusundan temin edildiğine yer verilen raporda, Esad ile PKK’nın işbirliği yaptığına dikkat çekiliyor.
İşbirliği kapsamında DAEŞ ve Suriye ordusundan kalan silahlar terör örgütüne bırakılıyor.
İstihbarat raporunda altı çizilen bir tespit de terör örgütünün, menşei belli olmasın diye elindeki silah ve patlayıcıların seri numaralarını sildiği oldu.