Pazar , 22 Kasım 2020
Anasayfa / EKONOMİ / İŞTE 3.HAVALİMANININ KULESİ!

İŞTE 3.HAVALİMANININ KULESİ!

Yarışmayı AECOM ve Pininafarina’nın lale çiçeğinden esinlenerek tasarladığı kule kazandı. Yarışma sonucu ile ilgili bir açıklama yapan İGA CEO’su Yusuf Akçayoğlu, AECOM ve Pininfarina’nın ‘lale’ çiçeğinden esinlenerek tasarladığı ‘Hava Trafik Kontrol Kulesi’nin İstanbul Yeni Havalimanı’na simgesel anlamda çok şey katacağını belirtti.

Akçayoğlu, “Dünyanın en büyük havacılık merkezi projelerinden biri olarak kabul gören ve Türkiye’ninuluslararası havacılık sektöründeki rolünü zirveye taşıyacak olan İstanbul Yeni Havalimanı’nın en önemli unsurlarından biri olan ‘Hava Trafik Kontrol Kulesi’nin tasarımını, açtığımız uluslararası bir yarışmayla belirlemek istedik. Bu alanda dünyanın önemli firmaları yarışmaya birbirinden değerli tasarımlarıyla katıldı.

Zorlu bir seçim sürecinden sonra AECOM ve Pininfarina’nın ‘lale’ çiçeğinden esinlenerek tasarladığıkonsept kule tasarımını seçtik. Kulenin yapımına önümüzdeki yılın Mayıs ayında başlayacağız. ‘Hava Trafik Kontrol Kulesi’ni 2017 yılının Ekim ayında tamamlamayı hedefliyoruz” diye konuştu.

LALE’DEN ESİNLENİLEN KULE

Tasarım, yeni havalimanını kullanacak tüm yolcuların görebileceği eliptik bir kule içeriyor. 2017 yılının Ekim ayında bitmesi planlanan kule, yüz yıllardır İstanbul’un simgesi haline gelen ve Türk tarihinde kültürel öneme sahip lale figüründen esinlenerek tasarlandı.ucuncu_havalimaninin_kulesi_belli_oldu_1450966714_1458