Salı , 17 Kasım 2020
Anasayfa / DÜNYA / İstanbul Valiliği’nden ‘Onur Yürüyüşü’ açıklaması

İstanbul Valiliği’nden ‘Onur Yürüyüşü’ açıklaması

“Toplanan gruplar ikaz edilmiş fakat…”

İstanbul Valiliği, ‘LGBTİ Onur Yürüyüşü’ne dün yapılan müdahaleler hakkında açıklama yaptı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

LGBTİ yürüyüşü öncesi Taksim’de gerginlik

TAKSİM’DE LGBTİ ONUR YÜRÜYÜŞÜNE POLİS MÜDAHALESİ

“Sosyal medya ve basın organlarından edinilen bilgilere göre 28 Haziran 2015 Pazar günü LGBT Onur Yürüyüşü adı altında bazı grupların Taksim Meydanı ve İstiklal Caddesi üzerinde yürüyüş ve eylem yapacakları, ayrıca bazı grupların da buna tepki gösterebileceklerine dair duyumlar alınması üzerine, anılan bölgelerde gerekli güvenlik tedbirleri alınmıştır.

Yapılacak yürüyüş ile ilgili olarak; Valiliğimize herhangi bir müracaat veya bildirimin olmaması ve provakasyona açık olması nedeniyle, toplanan gruplar ikaz edilmiş fakat eyleme devam edilmesi üzerine güvenlik güçlerimiz tarafından kanunların verdiği yetki dahilinde orantılılık ilkesine özen göstermek suretiyle müdahalede bulunularak dağıtılmıştır.

Eylem yapan grupların dağıtılması sonucu Taksim Meydan, İstiklal Caddesi ve ara sokaklarda hayat olağan akışına dönmüş, olaylar neticesinde sağlık kurumlarımıza sevki gerektiren herhangi bir yaralanma meydana gelmemiştir.”

LGBTİ Onur Haftası kapsamında İstiklal Caddesi’nde bu yıl 13’ncüsü düzenlenmek istenilen ‘Onur Yürüşü’ne polis izin vermedi. Saat 17.00’de İstiklal Caddesi’ndeki Fransız Konsolosluğu önünden başlaması planlanan yürüyüş öncesi çok sayıda çevik kuvvet polisi ve TOMA, Taksim Meydanı’nda konuşlandırıldı. Sivil polisler de Gezi Parkı çevresinde güvenlik önlemi aldı.

Saat 16.30 sıralarında konsolosluk yakınında toplanan ve ellerinde ‘Ayıp ne ayol’, ‘Yaşasın eşcinsel’, ‘Genel ahlaksızlık’ yazılı dövizler taşıyan ve renkli kostümler giyip, maskeler takan yaklaşık 700 kişilik gruba polis, boyalı mermi atarak müdahale etti. Ardından tazyikli su sıktı. Kabalık, ara sokaklara dağılarak kaçmaya çalıştı. Bazıları ise işyerlerine sığındı, TOMA’nın önünde duran bir gösterici de polis ekipleri tarafından gözaltına alındı.

Ara sokaklarda süren kovalamaca sonunda çok sayıda LGBTİ üyesi gözaltına alındı.

589ee0f625ef69b23499fc37569dc018_k

CHA