Pazar , 22 Kasım 2020
Anasayfa / GENEL / İSTANBUL DEPREMİ İÇİN TARİH VERDİ

İSTANBUL DEPREMİ İÇİN TARİH VERDİ

Jeofizik Mühendisi Naci Görür, İstanbul’da minimum 7.2 büyüklüğünde bir deprem beklendiğini söyledi. Depremin Gölcük’ten daha yıkıcı olacağını belirtti.

İstanbul’un korkulu rüyası haline gelen ve uzmanların önümüzdeki yıllarda gerçekleşmesini beklediği İstanbul depreminin büyüklüğüne ilişkin flaş bir açıklama geldi. Jeofizik Mühendisi Prof. Dr. Naci Görür, olası bir İstanbul depreminin minimum 7.2 şiddetinde olacağını söyledi, uyarılarda bulundu. Ayrıca Görür, beklenen felaketin 1999 yılında gerçekleşen ve birçok can ve mal kaybına neden olan Gölcük depreminden daha yıkıcı olacağının da altını çizdi.

YIKIM BÜYÜK OLACAK
Görür İstanbul’u, İstanbulluyu yaklaşan tehlike için tedbirli olmaları konusunda uyardı. Prof. Dr. Naci Görür, olası bir İstanbul depremi senaryolarına ilişkin olarak, “Yaptığımız detaylı çalışmaların neticesinde Marmara’da büyük bir depremin olacağı tespitine vardık. Bunun da yaklaşık minimum 7.2 büyüklüğünde olmasını bekliyoruz” dedi. Olası depremin ne zaman gerçekleşebileceğine dair de, “1999’daki 7.4’lük Gölcük depreminden sonra 30 yıl içerisinde gerçekleşebileceğini öngörüyoruz. 5-10 sene ileriye ya da geriye kayabilir. Depremin yıkımı Gölcük depreminden daha yıkıcı olabilir” diye konuştu. 17 Ağustos depremi, tüm Marmara Bölgesi’nde, Ankara’dan İzmir’e kadar hissedildi. Resmi raporlara göre, 17 bin 480 kişi öldü, 23 bin 781 kişi de yaralandı.

Kaynak: Takvim