Cumartesi , 21 Kasım 2020
Anasayfa / DÜNYA / İSRAİL’LE ANLAŞMA MECLİSTE

İSRAİL’LE ANLAŞMA MECLİSTE

İsrail ile normalleşme anlaşması Meclis’e sunuldu. İsrail 25 gün içinde 20 milyon dolar ödeyecek.

İki ülke arasındaki normalleşmeyi sağlayacak anlaşma uyarınca İsrail, 25 gün içinde Türkiye’ye 20 milyon dolar tazminat ödeyecek.

Türkiye ile İsrail arasındaki normalleşmeyi öngören anlaşma TBMM’ye geldi. İsrail, anlaşmayla 25 gün içinde 20 milyon dolar tazminat ödeyecek.

BEKİR BOZDAĞ: BİZİM ÖNGÖRDÜĞÜMÜZ ŞARTLAR KABUL EDİLDİAdalet Bakanı Bekir Bozdağ da, A Haber canlı yayınında yaptığı açıklamada, İsrail ile varılan ile ilgili, “İsrail ile Türkiye arasındaki ilişkiler uzun zamandır normal seyretmiyor. Mavi Marmara saldırısından sonra bir kopma yaşandı. Her iki ülke de farklı bir yol izledi. Türkiye olarak İsrail’den özür, tazminat ve Gazze ablukasını şart koşmuştuk. Özür dilemesi daha önce yapıldı, abluka genişletildi. tazminat da konuşuldu. Bizim öngördüğümüz şartlar kabul edildi. Türkiye-İsrail anlaşması da bu şekilde yürürlüğe girecektir.” dedi.

İsrail’in Gazze’ye yardım götüren Mavi Marmara gemisine 31 Mayıs 2010’da düzenlediği saldırıda 9 kişi hayatını kaybetmişti. Bu olaydan sonra iki ülke ilişkileri kopmuştu.