Çarşamba , 18 Kasım 2020
Anasayfa / DÜNYA / İSRAİL İLLE DE TÜRK DİYOR

İSRAİL İLLE DE TÜRK DİYOR

İsrail’in İstanbul Başkonsolosu Shai Cohen, ülkelerinde yapımına başladıkları metro için Türk ortak aradıklarını söyledi.

İsrail’de NTA ismindeki yüklenici şirket, Tel Aviv’de inşasına başlanan metro için ilk yapım tekliflerini almıştı. İhaleye inşaat alanında Avrupa başta olmak üzere birçok firma katıldı. 2017 yılında ve 2019 yılında iki farklı hat hizmete girecek. 2019 yılında hizmete girecek olan ve günde en az 240 bin yolcu taşıyacak olan hattın operasyonunun Türk şirket tarafından yapılmasını isteyen İsrailli yetkiler, Türkiye’deki şirketlerle temas kurmaya başladı. İsrail Başkonsolosu, bu konudaki fikirlerini beyan etti. “Türk ortak arıyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

‘TÜRKİYE İLE GÖRÜŞÜN’

İsrail’de ilk kez metro inşasına başlandığını anlatan Cohen, metronun yüklenici şirketine ve Türk iş adamlarına çağrı yaptı. “Tel Aviv’de metro inşasına başladık, 7 farklı metro hattı yapmayı planlıyoruz. Şu an bir tanesi yapım aşmasında. 2019 yılında ilkinin hizmete girmesini planlıyoruz. Bunun operasyonu için Türk ortak arıyoruz. Gerekmesi durumunda İsrail’deki şirketin başı da Türkiye’ye gelerek görüşme yapabilir” diye konuştu.